1. YAZARLAR

  2. SHENI HAMID/Londra

  3. WELCOME!... To TC LONDON
SHENI HAMID/Londra

SHENI HAMID/Londra

Avrupa ve Londra Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

WELCOME!... To TC LONDON

A+A-

Son zamanlarda Türkiye’den tası tarağı toplayıp, Avrupa’ya göç etmeye başlamış ‘bazı’ vatandaşlarımız, globalleşme sürecine adapte oldukları bu yeni geçiş dönemlerinde, mağrur kelimelerle donatılmış küçük bir ‘hoş geldiniz’ hatırlatmasını hakketmektedir. Yani, Welcome!

Hele, Avrupa medyasında yayınlanan ufak tefek haberler uyarınca, ‘Türkiye’de memnuniyet duymadıkları bir sosyo-politik yasam tarzından kaçan Türklerin, batı ülkelerine yönelik gerçekleştirdiği göç yoğunluğu’ belirli aralıklarla tekrarlanmaktaymış. Ki, aynı içerikle alakalandırılmış konularda, başta Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa ve Birleşik Krallık olmak üzere, bu yıl birçok memleketlimiz Avrupa Birliği vatandaşlığına girecek ilk adımlarını atmıştır.

Alaka itibarıyla,

Günümüz istatistiklerine bakacak olursak, Avrupa Kıtası ülkelerinde (Türkiye hariç) sayısı 10 milyonu aşmış Türk ve Türk kökenli azınlık yaşamaktadır, diyebiliriz.

Bu sayının en yüksek yoğunluğunu 4,5 milyon Türk ve Türk kökenli vatandaşlar nüfusuyla Almanya başta çekerken;

…bahsi edilen çoğunluk rakamını 1 Milyon civarı Türk nüfusuyla Fransa;

…700 Bin civarındaki Türk nüfusuyla Hollanda;

…500 Bin civarındaki Türk nüfusuyla Avusturya ve yine ayni sayı ortalamasıyla Birleşik Krallık oluşturmaktadır.

…ABD ve Kanada’da hemen hemen 650 Bin civarında Türk ikamet ederken;

…Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın 2013 verileri uyarınca dünya ülkelerine yayılmış ortalama sayıdaki Türk nüfusunun 180,6 Milyon olduğu belirtilmiştir; dahası, bu rakamın dönemimizde ikiyi katlayıp -hatta aştığı- tahmin edilmektedir.

…Bir de Temmuz 2017 CIA verileri uyarınca, Türkiye toplam nüfusunun 80,845,215 milyona ulaştığı öne sürülmektedir.

Öte yandan,

Bahsi edilen nüfus yayılımları çerçevesinde, hemşerilerimize, global alanda gerçekleştirmeyi umdukları yolculuklarında kolaylıklar getirilebilmesi amacıyla, TC ile diğer ülkeler arasında çeşitli anlaşmalar gerçekleştirilmiştir.

Hele…

Son zamanların göç odağı haline gelmiş ülkelerden Birleşik Krallık (UK) ile Türkiye arasındaki ‘Ankara Antlaşması’ mesela, Avrupa’ya açılacak vatandaşlarımıza yönelik çeşitli fırsatlar sağlanılmaktadır.

Mevzuyu biraz daha açacak olursak…

Ankara Antlaşması 1963 yılında dönemin ortak pazarına mensup Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Birleşik Krallık ile Türkiye arasında imzalanmış hatta ilgili ülkelere ilaveten, ilerleyen yıllarda antlaşmaya katılmış diğer ülke vatandaşları için de şartlarının geçerli olmasını öngörülmüş bir karar birliğidir. Dolayısıyla antlaşma kapsamında şekillenen ECAA ya da Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması bulunan ülke vatandaşlarına -örneğin- Birleşik Krallıkta kendi işini kurma ve burada yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda, Birleşik Krallıkta iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes başvurabilmektedir. Dahası, bahsi edilen vizesi aracılığıyla Birleşik Krallık (United Kingdom-UK)’a yerleşmiş şahıslar askerlik hizmetlerini 37 yaşına kadar erteleyebilmekte ve bedelli askerlik hakkından faydalanabilmektedir. Üstüne üstlük, yine ayni kapsamda UK’a yerleşen şahıslar bakmakla yükümlü oldukları diğer fertleri de beraberlerinde götürebilmektedir. Bitmedi… ‘Ankara Antlaşması vizesi ile UK’ a giriş yapmış, bireyler başlangıçta 1 yıl, devamında ise 3 yıl olmak üzere toplam 4 yıl çalıştıktan sonra, ülkede süresiz oturum için başvuru yapabilmektedir’. Nihayet, Ankara Antlaşması vizesi sahibi vatandaşlar UK’a yerleştikten hemen 5 yıl sonra, ülke vatandaşlığı, başvurusunda bulunarak, Great Britain pasaportu alma hakkı kazanmaktadır.

Yani burada anlaşılacağı üzere, memleketimiz, bütün vatandaşlarımıza yurt içi ya da dışında bulunsun bulunmasınlar, kendilerine, saadet beklentileri uyarınca kullanılabilecek tüm seçenekleri sunmaktadır.

Ammaa…

TC sınırları dışarısına yeni taşınmış ya da dışarıda zaten ikamet etmekte olan hemşerilerimiz özellikle akıllarından da çıkarmamalıdır:

Her ülke kendine has bir karakteristik yapıya sahiptir ve o vatani vatan yapan bu köklü özelliğe herkes saygı göstermek zorundadır. Çünkü, iç-dış etkenler ve tarihin de getirisiyle, basta kendine has kanunları, dil, inançlar, kültür, sanat, folklor, gelenek ve görenekler, altyapı-üstyapı sistemi, idari-sosyal ve politik yapı, coğrafi etkenler…. ve bunlara ilave edilebilecek pek çok ögelerle bütündür o ülke.

Tıpkı Saudi Arabistan’ın bir ABD olarak değişemeyeceği gibi veya Rusya’nın Çin ya da Meksika olmayacağı gibi…

Ve elbette herkes, istediği memlekete taşınmaya; ilaveten, içlerinde bulundukları yeni yaşam tarzlarını gönüllerince değerlendirmekte özgürdür. Fakat, hiç kimsenin, terk ettiği yuvasını kötülemeye, irdelemeye, küçük düşürmeye haddi olmamalıdır!

Bu mevzuyu daha evvelden de hatırlattığım gibi, yine tekrarlamakta fayda görüyorum: Vaziyet, mini minnacık bir TC’liler yuvasına dönüşmeye başlayan Londra içinde de aynı, dünyanın diğer il-ilçe ya da köylerinde de aynı özenle muhafaza edilmelidir.

Çünkü vatanını, milletini, devletini saygıyla temsil edemeyenler, aslında en büyük hakareti kendi öz şahıslarına yapmış sayılacaktır. Her nereye giderse gitsinler.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.