'Yeni göç dalgasına hazırız'

'Yeni göç dalgasına hazırız'

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, "Suriye rejim güçlerinin Halep'e saldırılarının ardından Türkiye'ye yönelik başlayan yeni göç dalgasına ilişkin her türlü hazırlığımızı tamamladık" dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye rejim güçlerinin Halep'e saldırıları sonrasında ülkeye yeni göç dalgasının başladığını belirterek, "İlk etapta 4 tırlık insani yardım malzemesini misafirlerimizin kullanımına sunduk. Sıcak yemek dağıtımına da başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Akar, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye rejim güçlerinin Halep'e saldırılarının ardından Türkiye'ye yönelik başlayan yeni göç dalgasına ilişkin Türk Kızılayının her türlü hazırlığını tamamladığını bildirdi.

Suriye'de yeni bir insani acının yaşandığını ve yeni göç dalgasıyla karşı karşıya kalındığını vurgulayan Akar, Türk Kızılayı ekiplerinin yaklaşık 5 yıldır Türkiye-Suriye sınırında görev yaptığını hatırlattı.

Ekiplerin Suriyeli misafirler için neler yapılabileceğini bildiğini ifade eden Akar, şunları kaydetti:

"Devletimizin bize verdiği görev de misafirlerimizin beslenmesine yönelik. Bu görevi yerine getirmek için ilk etapta 4 tırlık insani yardım malzemesini misafirlerimizin kullanımına sunduk. Su, yüksek kalorili bisküvi, hijyen seti ve battaniyelerden oluşan yardımlarımız, sınırımıza gelen Suriyeli kardeşlerimize dağıtıldı. İkram araçlarımızdan da sürekli çorba ikramı yapıyoruz. Ayrıca mobil mutfak tırımızı da bölgeye yerleştirdik. Sıcak yemek dağıtımına da başlıyoruz. Sınırdaki depolarımızda beklenmeye yönelik yardım malzemelerimizi hazır tutuyoruz."

Akar, Suriye içlerinde daha büyük insani acıların yaşanmaması için yardım malzemelerinin ikmal yollarının açık tutulması konusunda da çağrıda bulundu.