Yiğit Bulut: O banka acilen millete iade edilmeli!

Yiğit Bulut: O banka acilen millete iade edilmeli!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretlerini değerlendirirken, CHP'nin ortağı olduğu bankanın acilen asıl sahibine, yani millete iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT Haber'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seviyesizce hakaretler yağdıran Kılıçdaroğlu'na sert tepki gösterdi.

Siyasetçilerin birbiriyle atışmasının anlaşılabilir olduğunun altını çizen Bulut, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı'na yapılan fütursuzca hakaretlerin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

"Cumhurbaşkanı'na, arkasındaki 16 devleti simgeleyen forsuna, bu millete, bu devlete bu kadar fütursuzca kendini kaybetmiş bir şekilde saldırabiliyorsan, ben senin ipinin dışarıda olduğunu düşünürüm" diyen Yiğit Bulut, CHP'nin ortağı olduğu bankanın acilen asıl sahibine, yani kamuya teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Yiğit Bulut şöyle konuştu:

Bu ülkede ana muhalefet partisi lideri, genel başkan olduğu kongrede, seçim konuşmasını bu ülkenin cumhurbaşkanına hakaret üzerine kuruyor. Ne kadar acı. Bir ülkede bir ana muhalefet partisi lideri, kendi partisinin iki katı oyuyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı hakkında hakaret üzerinden bir kongre konuşması yapıyor, ve bu parti "biz Gazi Mustafa Kemal'in partisiyiz" diyor, ve bu parti "bu koltuk Gazi Mustafa Kemal'in koltuğu" diyor, Gazi Mustafa Kemal'in koltuğuna oturduğunu iddia eden bir kişi, Gazi Mustafa Kemal'in oturduğu en üst koltuk olan Cumhurbaşkanlığı Koltuğu'nu hedef göstererek, ona terbiyesizce hakaret ederek bir kongre konuşması kurguluyor.

O PARTİNİN KURUCULARININ KEMİKLERİNİ SIZLATTILAR

Ekonomiyle ilgili konuş, sağlıkla ilgili konuş, alt yapıyla ilgili konuş, dış politikayla ilgili konuş... Yok! Çünkü bunlarla ilgili konuşmak için bilgi gerekiyor. Bunlarla ilgili konuşmak için tecrübe, akıl gerekiyor. Ama halkın seçtiği cumhurbaşkanına hakaret ederek, küfür ederek bir kongre konuşması kurgulamak inanın o partinin kurucularının kemiklerini sızlattı.

Bu ülkede hiç kimse "ben Atatürkçüyüm" deyip de bu ülkenin cumhurbaşkanına hakaret edemez. Muhalefet kavramları doğru okumak zorundadır. Muhalefet kaliteli olmak zorundadır. Bir vatandaş olarak benim talebim budur.

YÜZDE 52'YE KÜFÜR EDİYORSUN

Bugün Türkiye ayağa kalkıyor, bir yola giriyor, geçmişinden geleceğine bir yolculuk için hazırlanıyor. Ve bunun içinde olması gerekenler, ülkeyi ayağa kaldıran lidere hakaret üzerinden bir kongre konuşması kurguluyorlar. Büyük bir hayal kırıklığı. Bu ülkenin yüzde 52'sine küfür ediyorsun, hakaret ediyorsun.

BU ZİHNİYET BU ÜLKEDE ANAYASA MI YAPACAK?

Ben bu muhalefetten anayasa mı bekleyeceğim? Ben bu muhalefetten sistemi "en noktası"na taşıyacak başkanlık sistemiyle ilgili bir açılım mı bekleyeceğim?

Bu devleti, bu halkı parya görenler bu ülkenin kanını emdiler. Bu ülkede 2 buçuk trilyon dolar faizi cebine indirenler, bu ülkenin insanlarını paçavra olarak gördüler yıllarca. "Parya" dediler. "Bu adamın oyuyla benim oyum aynı olabilir mi" dediler. Vatandaşı "parya" görüyorlar.

Bu zihniyet bu ülkede anayasa mı yapacak? Bu kafa mı detek verecek? Ben bugün bir vatandaş olarak üzülerek görüyorum ki, muhalefet kendini imha etmiş. Cumhurbaşkanı'na hakaret ederek bir kongre konuşması yaptığın zaman, kendini yok sayıyorsun demektir. Artık o parti, senin iddia ettiğin gibi Gazi Mustafa Kemal'in mirasıdır, ne kurucu partidir.

FORSTAKİ 16 DEVLETE DE HAKARET EDİYORSUN, BU KABUL EDİLEMEZ

Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiğin zaman, arkasındaki forstaki 16 devletin tamamına hakaret ediyorsun. O devletlerin hepsi bu coğrafya üzerinde kurulmuş, hepimizin ecdadının, bu ümmetin, bu milletin kanıyla kurulmuş devletlerdir. Ve Cumhurbaşkanlığı'nın forsundaki 16 devleti temsil eden amblem, bizim bu coğrafyada yürüdüğümüz yolu gösteriyor. Bu yolu yürürken verdiğimiz canları gösteriyor. Bu devlet ayakta dursun diye, o bayrak dalgalansın diye, o fors parlasın diye insanlar canını  veriyor bugün bile. Evlatlarını veriyor, 5 yaşında çocuklar babasını veriyor.

Ama sen bunu idrak edemediğin için, bizi bu ülkede yabancı gördüğün için, bizi parya sandığın için, o forstaki 16 devletin tamamını parya gördüğün için, Türk devletini parya gördüğün için, Türk devletinin başında olan, halkın oraya oturttuğu isme hakaret ediyorsun, küfür ediyorsun.

Kabul edilemez. Bunu söyleyen kişinin bu ülkedeki siyasi hayatı devam edemez. Vatandaşın bu cezayı keseceğini ümit ediyorum. Benim milletime, benim devletime, benim tarihte bıraktığım ecdadıma, benim yürürken şehit olan babama, anama, dedeme hakaret ediyorsun. Git siyasi liderlere ne istiyorsan söyle. Kılımız kıpırdamaz. Ama iş Cumhurbaşkanı'na küfür, hakaret etmeye geldiği zaman, bu Türkiye için kabul edilemez bir durum.

O BANKA ACİLEN MİLLETE İADE EDİLMELİDİR

O banka, Hintli müslümanların gönderdiği parayla kuruldu. Ve o banka bu devletin, bu milletin bankası. Partinin banka içinde organik bir bağı olamaz. Ve bu konuşmadan sonra, Cumhurbaşkanı'na hakaret, millete hakaret, devlete hakaret, ümmete hakaretten sonra o bankanın acilen millete iade edilmesi gerekiyor.

SENİN MİRASIN DEĞİL, HALKIN MİRASI

Bir partinin bankası olamaz. Acilen gerekli düzenlemenin yapılarak bu bankanın bir kamu bankası haline getirilmesi gerekiyor. Hepimizin bankası o, hepimizin. Gazi Mustafa Kemal'in mirası benim mirasım. Senin mirasın değil. Bana kaldı o, vatandaşa kaldı.

Ve işin en acı tarafı, devlete ve millete dil uzatan medya baronlarının hepsi bu banka tarafından fonlanarak bu hale getirildi. Hepsinin belgesi benim elimde var. Almanya şubelerinden verilen krediler, Petrol Ofisi'ndeki ortaklık, Dışbank'ın satışı... Her şeyin belgesi kuruşu kuruşuna var.

SENİN İPİNİN DIŞARIDA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRÜM

Bu banka acilen halka iade edilmek zorundadır. Cumhurbaşkanı'na, arkasındaki 16 devleti simgeleyen forsuna, bu millete, bu devlete bu kadar fütursuzca kendini kaybetmiş bir şekilde saldırabiliyorsan, ben senin ipinin dışarıda olduğunu düşünürüm.

Ve böyle bir ortamda o bankanın senin organik kontrolünde olması mümkün değil. Halkın malıdır, halka acilen iade edilmelidir.

STAR