Yoğurt suyunun bilmediğiniz faydaları

Yoğurt suyunun bilmediğiniz faydaları

Eksikliğine en fazla rastlanan vitaminlerden birisi olan B2 vitamini bakımından oldukça zengin, yoğurt suyunun birçok faydası olduğunu biliyor musunuz?

Yoğurt suyunun içerdiği vitamin, protein ve minerallerle sağlık için faydalı bir içecek, aynı zamanda doğal bir kozmetik ürünü olduğunu biliyor muydunuz? Doğrudan içilebilir, cilde sürülebilir. Ayran yaparken yoğurt-su karışımına dahil edilebilir, ekmek ve poğaça yapımında da kullanılabilir.

İşte yoğurt suyunun bilmediğiniz faydaları...

CİLDİ BESLER CANLANDIRIR

1 çay kaşığı karbonatı 2 kaşık yoğurt suyu ile karıştırıp cildinizde kuruyana kadar beklettiğinizde, ardından ılık suyla yıkadığınızda cildinizin canlandığını göreceksiniz. Cilt yağlanmalarına karşı ise 2 yemek kaşığı yoğurt suyuna 1 yemek kaşığı limon suyu katılıp yüze sürülür, kuruyana kadar beklenir ve ılık suyla yıkanır.

SİVİLCE VE YARALARI TEEDAVİ EDER

Yüzünüze her gün yoğurt suyu sürüp kuruduktan sonra ılık suyla yıkarsanız sivilce izlerinizin hafiflediğini göreceksiniz.

CİLT LEKELERİNİ HAFİFLETİR

Ciltteki güneş lekelerini, yaş ilerledikçe cilde yerleşen lekeleri hafifletir.

BÖBREK TAŞLARINI ERİTİR

Her gün düzenli olarak içilen 1 bardak yoğurt suyu, böbrek taşlarını eriterek ağrısız, acısız biçimde idrar yoluyla atılmasını sağlar.

KANSER HASTALIKLARINI ÖNLER

Yoğurt suyunun içerisindeki bakteriler anti kanserojen etkiye sahiptir ve bu sebeple yoğurt suyu tüketimi kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. A, B2, B6, B12, D vitaminleri ve protein içerir.