2022 YDUS sınav sonuçları açıklandı! ÖSYM soru ve cevap anahtarını yayımladı!

2022 YDUS sınav sonuçları açıklandı! ÖSYM soru ve cevap anahtarını yayımladı!

ÖSYM tarafından yapılan son duyuru ile birlikte 2022 yılında yapılan YDUS sınavının sonuçlarının açıklandığı öğrenildi. Soru ve cevap anahtarı ise yayımlandı.

2022 tarihinde gerçekleştirilen Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nın sonuçları bugün açıklandı! Yapılan açıklamada sonuçların açıklandığı ÖSYM tarafından sınava giren adaylara duyurulurken, bunun yanı sıra da soru ve cevap anahtarının da yayımlandığı öğrenildi.

2022-YDUS Sonuçları Açıklandı

Konu hakkında ÖSYM tarafından adaylara yapılan duyuru şu şekildeydi;

"8 Aralık 2022 tarihinde uygulanan 2022 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2022-YDUS) ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup İç Hastalıkları Testi Temel Soru Kitapçığı’ndaki 7 numaralı sorunun "E" olarak girilmiş cevabının "B" olarak değiştirilmesine karar verilerek değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Testi’ndeki bazı sorulara iptal davası açılmış olması sebebiyle bu alanla ilgili değerlendirme işlemleri idari yargı kararı sonrasında yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığınca, 2022 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2022-YDUS) başvuran adaylardan 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun Ek 5 inci maddesindeki süre koşulunu sağlamadığı bildirilen adaylar ile 3 Eylül 2022 tarihli ve 31942 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği gereği, sınav tarihi itibarıyla uzmanlık belgesi tescili bulunmadığı Bakanlık tarafından bildirilen adayların sınavı geçersiz sayılmıştır."

SONUÇLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

2022-YDUS Cevap Kâğıtları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı

Bu açıklamanın yapılmasının ardından kısa bir süre sonra sınava giren adayların ulaşabilecekleri şekilde soru ve cevap anahtarının da yayımlandığı şu şekilde ifade edildi;

"18 Aralık 2022 tarihinde uygulanan 2022 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2022-YDUS) adaylarının cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunmasıyla elde edilen cevapları ile soruların doğru cevapları, ÖSYM’nin resmi internet adresinden 30 Ocak 2023 tarihinde saat 14.15'ten itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır."

SORU VE CEVAP ANAHTARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

Yukarıda verilen bağlantılar üzerinden kişilerin hem kendi sonuçlarını görebileceği hem de ÖSYM tarafından yayımlandığı kadarı ile soru ve cevap anahtarına erişebilecekleri de yapılan duyurular sonucunda adaylara ulaştırıldı.

Bunun yanı sıra da verilen bağlantılara kişilerin T.C. kimlik numaraları ve kendi şifreleri ile giriş yapması gerekmektedir.