ABD Dışişleri Bakanı itiraf etti: 'Türk-Rus yakınlaşmasından ABD rahatsız'

ABD Dışişleri Bakanı itiraf etti: 'Türk-Rus yakınlaşmasından ABD rahatsız'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yeniden başlayan 'yakınlaşma'dan rahatsız olduklarını ilk kez 'tırnak içinde', açıkça itiraf etti. Senato'da konuşan Tillerson, “Rusya ile Türkiye arasındaki yakınlaşmadan kaygılıy

Haberi, Tillerson’un Rusya yaptırımları kararının alındığı Senato görüşmeleri sırasındaki açıklamalarına atfen Rusya Tass ajansı aktardı.

 

Tiilerson konuşmasının devamında Türkiye ile ilişkilerin hem ABD, hem de Avrupa ve NATO için “son derece önemli” olduğunun altını çizdi. ABD’li bakan, Suriye’de askeri planların uygulanması konusunda Türkiye ile görüş farklılıkları olduğunu ancak tüm sorunların yüksek düzeyde tartışılmaya devam edildiğini vurguladı.

 

Rex Tillerson, daha önce ABD dışişleri bakanı adayı olarak Senato’da konuşurken, ABD'nin bölgedeki zayıflığı nedeniyle oluşan Türk-Rus ortaklığının kalıcı olmadığını söylemişti.

Tillerson, Rusya, Türkiye ve Suriye arasındaki temaslara atıfla ABD'nin Ortadoğu'da yeniden aktif olması için neler yapılması gerektiği şeklindeki soru üzerine, geleneksel müttefiklerle yeniden çalışılması gerektiğini, ABD'nin rolünün zayıflığı nedeniyle Türkiye'nin Rusya'ya döndüğünü, ancak Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin kalıcı bir ortaklık olmadığını savunmuştu.

 

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dünkü demecinde ülkenin Avrupa, Asya ve Ortadoğu’daki müttefiklerinin Rusya’yla ilişkileri iyileştirmelerini talep ettiğini belirtti. Senato'da konuşan Tillerson, "Avrupa, Ortadoğu, Güneydoğu Asya'da küçük ve büyük tüm müttefik ve partnerlerimiz, ‘Lütfen, Rusya'yla ilişkilerle meşgul olun, ilişkiler iyileşmeli' diyor" dedi.

 

Tillerson, "Onlar, bu ilişkilerin kötüleşmesinin hiç şüphesiz kendilerinin durumunu da kötüleştirdiğinden emin" diye konuştu.

"Rusya ile ilişkilerimiz benzeri görülmemiş seviyede düşük ve kötüleşmeye devam ediyor. Amacımız bu ilişkileri stabilize etmek" diyen Tillerson, Moskova'yla ilişkileri canlandırmanın ABD'nin çıkarına olduğunu kaydetti. Tillerson, "Rusya ile iyi ilişkiler kurmanın mümkün olup olmadığını anlamak için bir çalışma içinde olduklarını" aktardı.

Tillerson, Moskova'yla diyalog kanallarının kesilmesini istemediğini belirtti.