ABD hisse senedi vadeli işlemleri Fed kararı bekliyor

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Fed kararı bekliyor

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Fed’in politika kararı öncesinde yatay seyretti. Yatırımcılar enflasyon ve politika görünümüne odaklandı. Dow endeksi artarken, S&P 500 ve Nasdaq Composite düştü.

ABD merkez bankası Fed’in bu haftaki politika kararı öncesinde yatırımcıların temkinli davranmasıyla ABD hisse senedi vadeli işlemleri Pazartesi günü hafif pozitife doğru yatay bir seyir izledi.

Fed’in enflasyon görünümü merakla bekleniyor

Fed’in Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, yatırımcılar Fed’in enflasyon görünümüne ve sonraki politika adımlarına odaklanacak. Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında yapacağı açıklamalar piyasalar için önemli ipuçları verebilir.

Son enflasyon verileri büyük ölçüde beklentilerle uyumlu geldi, ancak çekirdek tüketici fiyat endeksi ve manşet üretici fiyat endeksinde yukarı yönlü hafif bir sürpriz görüldü. ABD işgücü piyasası da güçlenmeye devam ettiğine dair işaretler göstererek yukarı yönlü fiyat baskılarını artırdı.

Fed, enflasyonun geçici olduğunu ve politikasını sıkılaştırma konusunda acele etmeyeceğini belirtmişti. Ancak bazı analistler, Fed’in varlık alım programını azaltmaya başlaması için zamanlamanın yaklaştığını düşünüyor.

Dow endeksi yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq Composite düştü

Geçen hafta Dow endeksi %0,12 oranında yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %0,16 ve %0,39 kayıp yaşadı. Finans, malzeme ve enerji stokları piyasanın üzerinde performans gösterirken, teknoloji stokları geride kaldı.

Teknoloji stokları, yüksek büyüme beklentileri nedeniyle enflasyon riskine daha duyarlı olarak görülüyor. Ayrıca teknoloji şirketleri, Çin ile artan gerilimlerden de olumsuz etkilenebilir.

Pazartesi günkü vadeli işlem piyasasında Dow endeksi %0,05 artarken, S&P 500 %0,02 ve Nasdaq Composite %0,03 düştü.

Piyasalar diğer veri ve haberlere de dikkat edecek

Fed kararı dışında piyasaların takip edeceği diğer önemli veri ve haberler arasında şunlar bulunuyor:

  • Salı günü ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve NAHB konut piyasası endeksi açıklanacak.
  • Çarşamba günü ABD’de konut başlangıcı, inşaat izinleri ve ham petrol stokları verileri yayınlanacak.
  • Perşembe günü ABD’de işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed imalat endeksi ve mevcut konut satışları rapor edilecek.
  • Cuma günü ABD’de PMI anketleri ve yeni konut satışları duyurulacak.
  • Ayrıca ABD ile Çin arasındaki ilişkiler, Afganistan’daki durum ve küresel Covid-19 vakaları da piyasaların gündeminde olacak.