AGİT'in gözlemcileri terör destekçisi çıktı!

AGİT'in gözlemcileri terör destekçisi çıktı!

AGİT'in raporunda taraflı davranmasının nedeni anlaşıldı. AGİT gözlemcisi Andrej Hunko, PKK beziyle 'Hayır' kampanyası yaptı.

AGİT'in 16 Nisan referandumu için Türkiye'ye gönderdiği gözlemcilerin 'tarafsız' olmadığı ortaya çıktı.

Gözlemcilerinden Alman Sol Parti (Die Linke) milletvekili Andrej Hunko'nun PKK aktivisti olduğunu AK Parti milletvekili Mustafa Yeneroğlu Twitter'da duyurdu. Hunko'nun YPG bayrağı ile fotoğrafını paylaşan Yeneroğlu "Bu PKK destekçisi sol parti vekili Hunko'nun çarpık raporu şaşırtmamalı" dedi.

Hunko'nun daha önce de partisinin HDP ile ortak çalıştığını duyurmuştu. Hunko "Türkiye ve Kürdistan'daki barış ve özgürlük için HDP ile dayanışma" ifasini kullanırken HDP vekillerinin gözaltına alınma süreçlerini manipüle etti. Almanya Parlamentosu önünde yapılan PKK eylemine katılan Hunko, referandumda "hayır" çağrısı yapmıştı.

Hunko ve diğer üyeler Avusturyalı Stefan Schennach, Alev Korun ve Zerife Yatkın daha önce açlık grevi yapanları ziyaret etmişti. Hunko ve 10 milletvekili hakkında Berlin Savcılığı, 2014 yılında PKK yasağını ihlal etmekten soruşturma açmıştı.

Heyetteki Türk kökenli Avusturya vatandaşı Yeşiller Partisi milletvekili Alev Korun ise Gezi olaylarına destek vermişti. Korun, 2014'te Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği önünde "Kobani yalnız değildir" pankartı taşıdı, bir çok terör örgütü PKK eylemine katıldı.

Heike Haensel Sol Parti M.V -Almanya

Salih Müslim'in Buntestag ziyaretinde görüştüğü ve yemek yediği Sol milletvekillerinden biridir. PKK'nın terör örgütü listesinden çıkarılmasını talep eden yürüyüşe katılmıştır. PKK ile mücadelede sürekli "silahlar sussun" çağrısı yapmaktadır.