Altın fiyatları yere çakıldı! Artık herkes altın alabilecek

Altın fiyatları yere çakıldı! Artık herkes altın alabilecek

ABD istihdam verisiyle birlikte altın fiyatları yere çakıldı. Dün açıklanan veri ardından yüzde 2,5 düşüş yaşandı. Son 1 ayın en dip seviyesine geriledi. Bugün altın fiyatları ne kadar?

Altın fiyatları yere çakıldı! Artık herkes altın alabilecek - ABD istihdam verisi altın fiyatlarını tepetaklak etti. Açıklanan veri ardından yüzde 2,5 düşüş oldu. Son haftaların en dip seviyesine gerileyen fiyatlar sonrası güncel tablo açıklandı. Fed beklentilerinin karşılanmasıyla altın fiyatları baskı gördü. Küresel ekonomide hem ülkeler hem de yatırımcıların tavan fiyat uygulamasına rağmen altın fiyatları son zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bugün altın fiyatları ne kadar?

ABD para politikasında kritik önem taşıyan tarım dışı istihdam verisi ocak ayında ivmeyi yukarı çıkardı. Sürpriz beklenti sonrası altın fiyatları yerinden oynadı. İstihdamda beklenen veriler ardından 517 bin kişinin işine yaradı.

ABD Merkez Bankası (Fed) sıkı para politikasında beklenen kararları açıklamasının ardından spot altın fiyatında günlük yüzde 2,5 düşüş, vadeli altın fiyatların yüzde 2,7 gerileme yaşandı.

1915 dolar seviyesine gerileyen ons altın fiyatı, açıklanan veri ardından 1861 dolara kadar geriledi. Son 1 ayından en dip seviyesini gördü. Altın, ekim ayının ilk yarısından günümüze kadar dört aylık dönemin en dip haftalık performansını yaşıyor.

Fed'in şahin politika seyretmesi, doların reel faizin yükselmesinde etkili oldu. Altın fiyatlarını baskıladı.

5 ŞUBAT ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın güncel fiyatı

Alış fiyatı 1.127 TL

Satış fiyatı 1.129 TL

Altın/Ons altın güncel fiyatı

Alış 1.863 TL

Satış 1.865 TL

Çeyrek altın güncel fiyatı

Alış 1.880 TL

Satış 1.903 TL

Yarım altın güncel fiyatı

Alış 3.760 TL

Satış 3.810 TL

Cumhuriyet altın güncel fiyatı

Alış 7.500 TL

Satış 7.592 TL

5 ŞUBAT GÜMÜŞ FİYATLARI

Gümüş 13,50 lira alış, 13,53 satış

Gümüş ($/ONS) 22,33 alış, 22,35 satış

Gümüş (Euro/ONS) 20,65 alış, 20,70 satış

2022 yılına imza atan gümüş fiyatları yatırım alternatifler arasında yerini sıklıkla koruyor. Yeni yılda da para politikaları altında olduğu kadar gümüş fiyatlarında da beklentilerin karşılanmasına olanak sağldı.

Gümüş fiyatları son 1 yılda en 3 kat artış yaşaması vatandaşların yeni yatırım araçları arasında ilk sıraya koymasını sağladı.