Aparman ve sitede oturanlara kötü haber! Kiracı ev sahibi ayrımı yok her ay ödenen o rakam 900 TL'ye yükseldi

Aparman ve sitede oturanlara kötü haber! Kiracı ev sahibi ayrımı yok her ay ödenen o rakam 900 TL'ye yükseldi

Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren zam haberi geldi. İki tarafından da ödemiş olduğu aidat rakamları yükselişini sürdürürken yeni zamlar tepki çekti.

Aparman ve sitede oturanlara kötü haber! Kiracı ev sahibi ayrımı yok her ay ödenen o rakam 900 TL'ye yükseldi - Son dönemde hem satılık hem de kiralık ev fiyatları gelen rekor zam oranı ile cepleri yakarken yaşanan artış ne yazık ki aidat tutarlarına da yansımaya başladı. 2023 yılının gelmesi ile site ve apartman aidatları yeniden belirlenmeye başlanırken yapılan artışlar astronomik fiyatlara ulaştı.

2023 asgari ücret zammı, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına gelen zamlar ve inşaat malzemelerindeki rekor artışı gerekçe gösteren bina ve site yönetimleri 2023 aidat ücretlerine zam üzerine zam yapıyor. Özelikle de güvenlik görevlisi, kapıcı ve kaloriferci gibi ek personel çalıştıran site ve apartmanlarda yaşayan kiracılar çifte kira, ev sahipleri ise kendi evlerine kira gibi aidat ödemeye başladıklarından şikayetçi.

AYLIK APARTMAN AİDATI 900 TL OLDU! VATANDAŞIN YÜKSEK AİDATA İTİRAZ HAKKI VAR MI?

Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde ne yazık ki aidat rakamlarına rekor zamlar gelirken büyük sitelerde ve çok katlı apartmanlarda oturan kişiler mağdur olmaya başlamıştı. Süreçte vatandaşlar gelen zamlara büyük tepki gösterirken Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper 400 liradan 900 liraya çıkartılan aidat zammı hakkında yaptığı açıklamasında apartman ve sitelerde maliyet artmasına rağmen yapılan aidat zamlarının akla mantığa aykırı olduğunu belirterek herkesi haklarını aramaya davet etti.

YÜKSEK AİDATA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Aidata itiraz hakkı olduğunu belirten Heper "Yasal sınır dışında vekaleten oy kullanıldı ise yönetici seçiminde belli nisaba uyulmadı ise makul sınırlar içinde gider kalemleri teklif edilmedi ise toplantıya katılanlar için bir ay içinde, toplantıya katılmayanlar için kendilerine toplantıda alınan kararların tebliğinden itibaren bir ay içinde sulh hukuk mahkemesinde dava açarak iptal talebinde bulunmak mümkündür" diyerek izlenmesi gereken yolu açıkladı. Toplantı yapılmadan alınan aidat kararının ise geçersiz olduğu ve çoğunluk kararı olmasının zorunlu olduğu belirtildi.