Avrupa basını Ali Babacan'ın 'Avrupa görecek, aferin Türkiye'ye diyecek' sözlerini kaleme aldı

Avrupa basını Ali Babacan'ın 'Avrupa görecek, aferin Türkiye'ye diyecek' sözlerini kaleme aldı

Ali Babacan, 'Ortak Mutabakat Metni' için 'Avrupa görecek, aferin Türkiye'ye diyecek' sözlerine Alman basınından Der Spiegel'den törene övgü geldi.

Avrupa basını Ali Babacan'ın 'Avrupa görecek, aferin Türkiye'ye diyecek' sözlerini kaleme aldı - 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimine 3 ay kala muhalefet kanadında hareketlilik yaşanıyor. 6'lı masa geçtiğimiz günlerde düzenlediği törende aylardır üzerinden durduğu metni kamuoyuyla paylaştı. İçeriği merak konusu olan çalışmanın birçoğu şu an hayata geçirilmek üzere gün sayıyorken, diğerleri de tartışma konusu oldu.

Sene-i devriyesine girecek 6'lı masada halen aday belirsizliği sürüyor. Millet İttifakı seçmeni sandıkta oy verecek adayın kim olacağını merak ediyorken, masayı ortaklarından adayın yıpranmaması gerekir söylemleri gelmişti. Halbuki halen aday belirleme sürecine geçiş yapmadıkları, ortak birliğe varmak için masanın gündem konusu olmadığı belirtildi.

13 Şubat'ta Saadet Partisi ev sahipliğinde toplanacak altılı masa adayını belirlemek üzere o tarihe kadar anket yoklaması yapacak. Listede dikkat çeken aday genel başkanların önüne sunulacak.

Mutabakat metni sonrası DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı canlı yayın programında yöneltilen sorulara yanıt verdi.

'AVRUPA'DAN BAKACAKLAR AFERİN TÜRKİYE'YE DİYECEKLER'

'Ortak Politikalar Metni' ile alakalı görüşlerini değerlendiren Babacan, 'Avrupa görecek, aferin Türkiye'ye diyecek.' dedi.

Babacan'ın dikkat çeken açıklamaları devamında Davos'ta yaşadıklarıyla bahsederken, 'Bütün Avrupa'dan bunu izliyorlar. Ben Davos'taydım orada kaç tane gazeteci belli başlı gazetelerin sahipleri Genel Yayın Yönetmenleri orada. Geldiler bana hepsi sordular 'Ne yapıyorsunuz?' Ben de anlattım, bir İspanyol gazeteciye de mülakat verdim. Onların hepsine bunları anlattım, dediler ki çok güzel bir şey. Yapıyoruz dedim. Şimdi Avrupa'dan da bakacaklar aferin Türkiye'ye diyecekler.' ifadelerine yer verdi.

1.webp

Babacan'ın söylemleri sonrası Alman basınında Der Spielgel, muhalefet partilerinin girişimleri hakkında bir yazı kaleme aldı.

Speiegel'de söz konusu gelişmeler üzerine, 'Türkiye'deki altı muhalefet partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı bir şans elde edebilmek için ittifak kurdu. Cumhurbaşkanı adayı henüz belirlenmedi ancak en azından bir program var.' değerlendirmesine yer verildi.

2.webp

Muhalefet partilerinin AB üyeliği ve NATO taahhüdüne vurgu yapan gazete, seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı birleşmeleri hakkında övgü yağdırdı.