Avrupa Birliği’nin Kapısı Türkiye’ye Kapandı mı?

Avrupa Birliği’nin Kapısı Türkiye’ye Kapandı mı?

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin durumu, CHP içindeki rekabet ve kongre, kira artışlarının sorumlusu ve Erdoğan’ın Amerika ziyareti hakkında yorumlar.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkiler son yıllarda giderek geriliyor. Son olarak, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye yönelik sert eleştiriler içeren raporu, Ankara’da tepki çekti. Peki, bu rapor sadece bir negatif yorum mu, yoksa ilişkilerin kötü durumunu yansıtan bir belge mi? Avrupa Birliği uzmanı ve gazeteci Ahmet Yıldız, bu konuda kendi görüşlerini paylaştı.

Avrupa Birliği Değerler Üstüne İnşa Edilmiş Bir Birlik

Yıldız, Avrupa Birliği’nin sadece bir uluslararası örgüt olmadığını, değerler üstüne inşa edilmiş bir birlik olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin modelinin, Amerika’daki kolonilerin İngiliz sömürgesine karşı bir araya gelip bir uluslarüstü devlet kurma kararı aldığı model olduğunu belirtti. Yıldız, Avrupa Birliği’nin kuruluş amacının, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’daki savaşları önlemek ve demokrasi ve hukuka dayalı bir yapılanma oluşturmak olduğunu ifade etti.

Yıldız, Avrupa Birliği’ni ilk kez Strasbourg’da ziyaret ettiğini ve Fransa’ya geçerken hiçbir kontrol ve denetim olmadığını gördüğünü anlattı. Bu deneyimin kendisini çok etkilediğini ve master tezini Avrupa Birliği üzerine yazmaya karar verdiğini söyledi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyeliği Çoktan Bitti

Yıldız, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin çoktan bittiğini ve bunun sadece Erdoğan yüzünden olmadığını savundu. Yıldız, Erdoğan’ın otokratik yönetimine karşı çıkan %50’nin üzerinde bir kitlenin yaşadığı bir ülkenin, Avrupa Birliği gibi değerler üstünden bir araya gelmiş bir ailenin içine girme ihtimalinin olmadığını söyledi. Yıldız, bu kapının Türkiye’de iktidar değişse bile bir daha açılmamak üzere kapandığını iddia etti.

Yıldız, Ankara’da bunu görebilen ve kabullenen bazı siyasetçiler olduğunu da belirtti. Yıldız, Erdoğan’ın son zamanlarda yaptığı açıklamaların da bunu yansıttığını söyledi. Yıldız, Erdoğan’ın “düşmesem de inecektim” demeye başladığını ve Avrupa Birliği ile ilişkileri koparmak için bahaneler aradığını ileri sürdü.

CHP İçindeki Rekabet ve Kongre

Yıldız, CHP içindeki rekabet ve kongre sürecinin de ilginç gelişmelere sahne olduğunu söyledi. Yıldız, CHP’nin yönü, istikameti, liderliği ve politikaları konusunda farklı fikirlerin ortaya çıktığını belirtti. Yıldız, CHP’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri nasıl değerlendirdiğini ve bu konuda bir vizyon ortaya koyup koymadığını da merak ettiğini dile getirdi.

Yıldız, CHP’nin iktidara gelmesi halinde Avrupa Birliği ile ilişkileri nasıl düzelteceğini veya düzeltmeye çalışacağını da sordu. Yıldız, CHP’nin Avrupa Birliği’ne üye olma hayalini sürdürüp sürdürmediğini veya alternatif bir yol arayıp aramadığını da tartışmaya açtı.