Avrupa'nın en yaşlı ligiyiz

Avrupa'nın en yaşlı ligiyiz

Türkiye Süper Lig´i 28,8 yaş ortalamasıyla Avrupa´nın en yaşlı ligi unvanını oldu. Listenin başında ise Beşiktaş yer aldı.

Avrupa Lig´lerindeki futbolcu yaş ortalamalarını incelendi. Elde edilen bilgilere göre, Avrupa´nın yaş ortalaması en yüksek liginin Türkiye Süper Ligi olduğu saptandı.

18 Nisan´a kadar oynanan ve 2017-2018 maçları üzerinden yapılan değerlendirmeye göre, Avrupa´nın çeşitli liglerinden yer alan 31 takım içerisinde, yaş ortalaması en yüksek olan lig unvanına sahip olan Türkiye, en yaşlı altı futbol takımının sıralandığı listede dört kulüple yer aldı.

SÜPER LİG´İN EN YAŞLISI BEŞİKTAŞ

İncelemeye göre, araştırmaya konu olan 2017-2018 döneminde, Süper Lig hakkında yazılı basına 80 bin 984 haberin yansıdığı tespit edildi. Edinilen bilgilere göre, ilk 11´ler içerisinde yer alan ortalama takım kadrolarına göz atıldığında, Süper Lig´in en yaşlı ekibinin 30,66 yaş ortalamasıyla Beşiktaş olduğu belirlendi. Beşiktaş bu unvanla Avrupa´nın da en yaşlı üçüncü ilk 11´ine sahip olan kulübü oldu. Beşiktaş´ı 30,16 ortalamayla Türkiye´de ikinci sıradan takip eden Başakşehir, Avrupa´nın en yaşlı 11´ine sahip dördüncü kulübü olurken, Göztepe 30,11 ortalamayla Türkiye´de üç, Avrupa´da beş, Fenerbahçe ise 30,1 ortalamayla Türkiye´de dört Avrupa´da ise altınca sırada yer edindi.

Avrupa Lig´lerindeki sıralamaya Türk kulüpleri damga vururken, en yaşlı ilk 11 unvanını 32,53 yaş ortalamasıyla Kıbrıs Rum Kesimi´nin AEK Larnaca takımı elde etti. İtalyan ekibi Chievo ise 30,7 ortalamayla en yaşlı ikinci 11´e sahip kulüp oldu.