Bakan Derya Yanık'tan sosyal yardım ödemelerine ilişkin açıklaması

Bakan Derya Yanık'tan sosyal yardım ödemelerine ilişkin açıklaması

Sosyal yardım programları kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere verilen aylık ödemelere ilişkin önemli açıklama geldi.

Bakan Derya Yanık'tan sosyal yardım ödemelerine ilişkin açıklaması - Yeni düzenleme sonrası sosyal yardım ödemelerinde iyileştirme yapılacak. Aylık ödemelerde artış yaşanacak. Hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım ödemeleri kapsamında yeni gelişmeleri paylaştı. Yardım modeli içeriğine giren bakanlık ve kuruluşları ile birlikte başvuru sonucu hakkında olumlu sonuç çıkan ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelerin hane giderlerine yardım olmak amacıyla her ay düzenli nakit ödeme yapılıyor.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ ZAMLI YATACAK

Bakan Yanık, 2023 yılında sosyal hizmet ve yardımda kapasite ve hizmet iyileştirmesine aynı şekilde yeni hizmet modeline ilişkin yeni alanları geliştireceklerini söyledi. Haziran 2022'de başlatılan 40'dan fazla barınmadan gıdaya, belirli şartlar çerçevesinde aylık ödemeleri yapılıyor. Yeni yılda da devam edilecek. 2023 Haziran'a kadar hak sahibi ailelerin hesaplarına düzenli ödeme yatırılacak.

sosyal-yardim-zamli-yatacak.jpg

Yeni düzenleme sonrası sosyal yardım programları aylık ödeme artışı göz önünde bulundurulacak hak sahiplerinin hesaplarına yatacağını belirten Yanık, sosyal yardım ödemeleri kapsamına giren yaşlı aylığı 1.536 liradan 1.997 liraya arttığını ifade etti.

Engelli aylığında 40-69 arası raporu olanlara verilen aylık 1.226 lira artık 1.594 liraya yükseldi. Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu kimselerin hesabına yatan 1.840 lira 2 bin 392 liraya yükseldi. Bakan Yanık, 18 yaş altı engelli yakını olanlara ödenen 1.226 liranın 1.594 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Her ay düzenli olarak 560 bin engelliye evde bakım yardımında 2023'te Ocak-Temmuz dönemi için 3 bin 336 liradan 4 bin 336 liraya çıkartıldığını, yardım ödeneği toplamının geçen yıl 18 milyar lira olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına bu kapsamda çocuk başı ekonomik destek ortalama 2 in 337 liradan 3 bin 38 liraya yükseldi.

Koruyucu ailelere yapılan ödemelerde de iyileştirme oldu. Bakan Yanık, aylık ortalama 3 bin 644 lira tutarın 4 bin 853 liraya çıkarıldığını söyledi.