Bakan: İşsizlik hızlıca düşecek

Bakan: İşsizlik hızlıca düşecek

Bakan Müezzinoğlu, canlı yayında gündeme dair önemli mesajlar verdi. Bu mesajlardan biri de işsizlikte beklenen düşüş...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan'ın açıklamalarından satır başlar şöyle;

ERKEN SEÇİM

Vatandaş icraat bekliyor. Hükümetin erken seçime ihtiyacı yok.

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Önümüzdeki ay hafif bir düşme gelecektir. Ama Nisan-Mayıs ayı rakamlarında hızlı bir düşüşü göreceğiz.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

1 Ocak-15 Nisan itibarıyla 802 bin 856 kişi istihdam edildi. İstihdam üretim rakamlarına da yansıyor. Haziran için 1 milyon rakamı hedefleniyordu, bu rakamı aşacağımıza inanıyorum.

EMEKLİ PROMOSYONU

Ödemelerin yüzde 75'ten fazlası tamamlandı.

ANNELERE YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

Özel sektörde başlatıldı. Anne istihdamdan kopmasın diye de büyükanne projesini geliştirdik, ilk ayını tamamladı. Kamuda çalışanlar için de gündeme gelecek.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatında çalışanın haklarının, paranın işverenin kasasında birikmesi bir sorun. İşveren bunu bir finansman olarak da kullanıyor. İşveren bu yükün alınmasını istiyor. Çalışanların da yüzde 75'i neredeyse kıdem tazminatını alamıyor, mağdur oluyor. Bu kayıt dışılığına da sorun oluyor. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren paydaşlarımızla belirli taslaklar üzerinden görüşeceğiz. Hak kaybının olmaması en önemli duyarlılığımız.