Bakan Kurtulmuş Türkiye'den kaçırılan Troya hazinesini gördü

Bakan Kurtulmuş Türkiye'den kaçırılan Troya hazinesini gördü

Rusya’da düzenlenen MITT Moskova Turizm Fuarı'na katılmak için pazartesi gecesi Moskova'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş, Puşkin Müzesi'ni ziyaret ederek Türkiye'den kaçırılan Troya hazinelerini gördü.

Çanakkale'den 1873'te Almanya'ya kaçırılan ve oradan da 2. Dünya Savaşı'nda ganimet olarak Rusya'nın aldığı Truva hazinesi, Türkiye'nin tüm taleplerine rağmen iade edilmiyor. Rusya, Truva ile ilgili ihtilafın ancak Rusya ile Almanya arasındaki görüşmelerle çözüme kavuşturulabileceğini, Rusya'nın benimsediği yeni yasalarla zamanında gizli ganimet olarak tutulan birçok tarihi eserin günümüzde, 'Rusya federal mülkiyeti' statüsüne kavuşturulduğunu savunuyor.

Truva Hazineleri, Çanakkale'ye 30 kilometre uzaktaki Truva Antik Kenti'nden, 1873 yılında, Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından çalınıp Almanya'ya kaçırılmış 2. Dünya Savaşı yıllarında da hazine savaş ganimeti olarak Rusya'ya götürülmüştü. Paha biçilmez tarihi eserler, Moskova'nın en önemli müzeleriden Puşkin Müzesi'nde daimi olarak sergileniyor.

Bu arada Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda Rus basın mensuplarıyla bir araya gelen Kurtulmuş, Türkiye - Rusya ilişkilerini, kültür ve turizmi konuştu. Kurtulmuş turistlerin güvenliğie ile ilgili bir soruya cevaben, "Türkiye'nin hiçbir yerinde en ücra köyünde bile güvenlik sorunu yok" dedi.

Kurtulmuş, MITT Moscow temasları kapsamında Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörleri ve turizm sektörü temsilcileri ile bir araya geldi.

Bakan bugün de Moskova'da Yunus Emre Enstitüsü'nün açılışını yapacak.