Başbakan Yıldırım: Yıl bitmeden raylara inecek

Başbakan Yıldırım: Yıl bitmeden raylara inecek

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan'a yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, artık bitirilme aşamasına gelmiştir. Bu yıl bitmeden inşallah bu hatta tren çalıştırmaya başlayacağız" dedi.

Başbakan Yıldırım, Gürcistan'a yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, artık bitirilme aşamasına gelmiştir. Bu yıl bitmeden inşallah bu hatta tren çalıştırmaya başlayacağız" dedi. İşte Başbakan'ın konuşmasının satır başları:

- Bu yıl, Gürcistan ile diplomatik ilişkilerimizin kurulmasının 25. yıl dönümü. O tarihten bu tarafa Gürcistan ile ulaştırmadan enerjiye, kültürden eğitime, her alanda iş birliğimizi ileri seviyeye taşıyarak, ileri stratejik ortaklık düzeyine ulaştırdık. Serbest ticaret anlaşmasını imzaladığımız 2007 yılından bu tarafa da 10 yıldır Gürcistan'ın en büyük ticaret ortağı durumundayız.

- Terörle mücadele ana gündem maddelerinden biri olacak. - Ahıska Türkleri de ortak gündemimizdeki önemli konulardan bir tanesi. - Türkiye ile Gürcistan arasında uluslararası ve bölgesel konularda görüş ayrılığı yok.

- Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, artık bitirilme aşamasına gelmiştir. Bu yıl bitmeden inşallah bu hatta tren çalıştırmaya başlayacağız. Böylece geçtiğimiz hafta Çin'de yapılan Orta Koridor Bir Yol Bir Kuşak Projesi'nin önemli bir halkasını, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan olarak tamamlamış oluyoruz

RUSYA OLAN TİCARET

- Medvedev'le biraraya geldik. Uçak krizinden sonra yeni bir adım daha attık. yaptığımız anlaşmaya göre 6 sektörde Türk firmalara yönelik kısıtlamalar Mayıs ayı içinde kaldırılacak.