Basit malzemelerle filtreleri temizleyin! İşte filtre temizliğinde kullanabileceğiz malzemeler!

Basit malzemelerle filtreleri temizleyin! İşte filtre temizliğinde kullanabileceğiz malzemeler!

Ev temizliğinde mutfaktaki aspiratör temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Yemek ve özellikle kızartma yaparken aktif olarak kullanılan aspiratörlerin filtrelerinin, belli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Mutfaklarda bulunan aspiratörlerin filtreleri belirli aralıklarla temizlenmelidir. Yemek yaparken ve özellikle kızartma yaparken aspiratörlerin kullanımı tercih edilmektedir. Bu kullanım sürelerinde aspiratörlerin filtrelerinde yağ ve kir birikmesi meydana gelmektedir.

Biriken kir ve yağlar, zaman içerisinde aspiratörün çalışma performansının düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda, aspiratör kokuları çekmek yerine kokunun yayılmasına neden olacaktır. Aspiratör filtrelerinin temizliğinde ise, oldukça dikkatli olunmalıdır. Zira, temizlik sırasında zehirli kimyasalların açığa çıkma riski vardır. Filtre temizliğinde sıcak su, beyaz sirke, karbonat, bulaşık deterjanı ve kirlerin çıkartılması için diş fırçası kullanılabilir.

BİRKAÇ ADIMDA TEMİZLİK YAPILABİLİR

aspirator-nasil-temizlenir-one-cikan-yeni.jpg

Aspiratör filtreleri evde kolaylıkla temizlenebileceği gibi bazı durumlarda yetkili servislere başvurulması da gerekebilir. Aspiratör filtresinin temizlenmesi için ilk olarak cihazda yer alan klipsler aracılığı ile filtrenin güvenli bir şekilde çıkartılması gerekmektedir. Çıkartılan filtrelerin üzerinde oluşan yağ lekeleri için ilk olarak sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanılmalıdır. Sağ lekelerinin kolay bir şekilde çıkması için sert kıllı herhangi bir fırça yavaş ve dikkatli bir şekilde filtre üzerinde kullanılabilir.

DEZENFEKSİYON İÇİN BEYAZ SİRKE KULLANIN

Yağ lekelerinden arındırılan aspiratör filtrelerinin dezenfekte edilmesi ve derinlere nüfuz eden kirlerin giderilmesi için beyaz sirke ve su karışımı kullanılmalıdır. Filtre, hazırlanan su karışımı içerisinde on beş ile yirmi dakika gibi bir süre bekletilmelidir. Ardından filtre duru su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kağıt havlu ile kurutulan filtre, bir süre de kendi halinde kurumaya bırakılmalıdır. Filtrenin tamamen kurumasının ardından aspiratöre takım işlemi gerçekleştirilebilir.