Belçikalı Bakan Demir Melanie Trump'a refakat etmeyecek

Belçikalı Bakan Demir Melanie Trump'a refakat etmeyecek

Terör örgütü PKK'nın etkinliğine katıldığı için eleştirilen Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir'in, iddiasının aksine NATO Zirvesi sırasında liderlerlerin eşlerine refakat etmeyeceği bildirildi.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, liderlerin eşlerini kimin  gezdireceğine ilişkin açıklama yaptı.

Bir TV programında konuşan Jambon, ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi  Melanie Trump ile diğer lider eşlerine Belçika Başbakanı Charles Michel ve NATO  Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in eşinin refakat edeceğini söyledi.

Bakan Jambon, Demir'in lider eşlerini kendisinin gezdireceği yönündeki  açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Bu tür ziyaretlerin planlamasında bazı  şeyler bazen değişir." açıklamasında bulundu. Jambon, Demir'in o gün özel  olimpiyatlara katılacağını ve programının dolu olduğunu söyledi.

"Şimdiden yüksek topuklu ayakkabı aldım"

İki hafta önce yaptığı açıklamada "Melanie Trump'ın arkasında kalmamak  için şimdiden yüksek topuklu ayakkabı aldım." diyen ve lider eşlerini bir müzeye  götüreceğini kaydeden Demir'in sözlerinin, Belçika'da tartışmalara neden olduğu  kaydedildi.

Flamanca yayın yapan Het Laatste Nieuws gazetesinin konuyla ilgili  haberinde "Demir'in aldığı ayakkabıların yeniden rafa kaldırılabileceği" ifade  edilerek, "Son günlerde, diplomatik çevrelerde Demir'in yüksek güvenlikli bir  etkinlik hakkında mülakat vermesi memnuniyetle karşılanmadı." denildi.

"O biraz hevesliydi"

Haberde ayrıca, hükümet yetkililerinin Demir'in asla böyle bir  etkinlik için düşünülmediğini ifade ederek, "O biraz hevesliydi. Ancak aslında  NATO veya BM konferanslarına paralel yapılan etkinliklerde hükümet temsilcileri  yer almaz. Bunlar tamamen törensel etkinlikler. Bu yüzden de refakatçiler  Başbakan (Charles Michel) ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in eşleridir."  dediği kaydedildi.

Haberlerde, etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine  Erdoğan'ın da katılacağı ifade ediliyor.

PKK etkinliğine katılmıştı

Demir'in adı daha önce terör örgütü PKK'nın Belçika'da düzenlediği bir  etkinliğe katılmasıyla gündeme gelmişti. Demir, haberler üzerine PKK'ya sempati  duymadığını söylemişti. AB'nin başörtüsü yasağını da savunan Zuhal Demir,  Müslümanların bazen zorlamayla da olsa "Batı'nın değerlerini" benimsemesi  gerektiğini savunmuştu.