Borsa İstanbul SASA Polyester üzerindeki tedbir kararını kaldırdı mı?

Borsa İstanbul SASA Polyester üzerindeki tedbir kararını kaldırdı mı?

2022 yılının en çok kazandıran hisse senedi olan SASA Polyester, 2023 yılında yatırımcının endişelenmesine sebep oldu. Hisse senedi taban fiyat olan SASA hakkında Borsa İstanbul'dan tedbir kararı çıktı.

2022 yılından bu yana yatırımcıların gözdesi haline gelen SASA Polyester, son olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na gönderdiği açıklamada sermaye artırımına gidildiği bildirmişti. Yatırımcıların yakından takip ettiği firmanın 184 liradan 86 liraya kadar gerileyen ve yılbaşından bu yana yeniden toparlayan hisse senedi, Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) gelen haberle taban olduğu açıklandı.

SASA POLYESTER TABAN OLDU

SPK, hisse senedinde meydana gelen sert hareketler üzerine kredili işlem, açığa satışı yasaklamış ayrıca bürüt takas uygulaması getirmişti. Söz konusu açıklamadan sonra SASA hissesi yeni haftaya düşerek başladı. Senet günün sonunda taban olurken yatırımcılar panik yaşadı. Ayrıca hissede yaşanan tabanla yüzde 10 değer kaybına karşılık yıllık bazda yüzde 344 prim bulunduğu bildirildi. Senet yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 30 prim yaparken SPK kredili işlem ve açığa satış yasağı kararı aldı. SASA Polyester yatırımcıları ise kararın ne zamana kadar süreceğini sorgulamaya başladı.

SASA POLYESTER TEDBİR KARARI KALDIRILDI MI?

Borsa İstanbul’da geçen aylarda yatırımcıların gözdesi olan şirket Sasa Polyester ve Hektaş için açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbirleri uygulanması kararı alındı. Bu kararın bir ay boyunca geçerli olacağı bildirildi. Borsa İstanbul’un (BIST) açıklamasına göre 22 Şubat tarihine kadar uygulanacak tedbirler şöyle sıralandı;

  • Açığa satış ve kredili işlem yasağı,
  • Brüt takas,
  • Emir iptalinin, emir miktar azaltımıyla emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması,
  • KAP‘a iki şirket için yapılan açıklamalarda, Gözetim Tedbirleri Yönergesi hükümleri çerçevesinde, piyasadaki işlemler nedeniyle tedbir işlemleri uygulanacağı belirtildi.