Bu yöntemler ile karıncalardan kurtulun! Karıncalar için doğal uzaklaştırıcılar!

Bu yöntemler ile karıncalardan kurtulun! Karıncalar için doğal uzaklaştırıcılar!

Evlerde farklı zamanlarda meydana gelen böcekler sağlanan hijyen ortamının bozulmasına neden oluyor. Özellikle mutfaklarda meydana gelen karıncalar, kişilerin hijyen konusunda büyük bir sorun yaşamasına neden oluyor.

Her ne kadar zararsız olsalar da evin karıncalar tarafından istila edilmesi hiç kimse tarafından hoş karşılanmaz. Yiyecek bulmak için evlere giren karıncalar, evlerin istila edilmesi ne kadar büyük sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle yaz aylarında artan karınca istilaları, bazı zamanlarda soğuk günlerde de yaşanabilmektedir.

Bir izci karıncanın eve girip yiyecek bulmasının ardından bıraktı feromon izi, diğer karıncaların da bu izi takip ederek yemek bulunan alana gelmesine neden olmaktadır. Karıncalar tarafından salgılanan feromon, evlerdeki karınca istilasına neden olmaktadır. Karıncalar özellikle mutfakta bulunan her alana gelebilmektedir. Bu da mutfakta sağlanan hijyenin bozulmasına neden olmaktadır.

YİYECEKLERİNİZİ ORTADA BIRAKMAYIN

640xauto-1.webp

Karıncaların eve girmesinden endişe duyulmasına alınacak bazı önlemler bulunur. İlk olarak tüm yiyeceklerin hava geçirmeyen kaplarda ve uygun olanların da buzdolabında saklanması gerekmektedir. Karıncalar özellikle şekerli gıdaları gelmektedir. Bu nedenle dökülen yiyecek ve içeceklerin anında temizlenmesi gerekir. Çöplerin düzenli olarak atılması ve evde bakılan evcil hayvanların mama ile su kaplarının düzenli olarak temizlenmesi de karıncaların yaşam alanlarına girmesini engelleyecektir.

KARINCALAR TARÇIN KOKUSU SEVMEZ

Linear World’de yer alan haşere kontrol uzmanları, karıncaların tarçın kokusundan hoşlanmadıklarını açıkladı. Tarçının, pencere ve kapılar gibi giriş noktalarında yerleştirilmesi, karıncaların evlerden uzak durmasını sağlamaktadır. Tarçının yanı sıra; tuz, tebeşir, köri tozu ve nane gibi ürünler de karıncaların evlerden uzak tutulması için tercih edilebilir. Bahçıvanlık Uzmanı Evie Lane ise, karıncaların uzak tutulması için nane ekimlerinin yapılmasını öneriyor. Özellikle bahçeli evlerde, kara bahçe karıncalarının evleri istila etme oranının daha yüksek olduğuna dikkat çeken isim, bahçelerde nane ekimleri ile bu istilaların önlenebileceğini belirtti.