Canlı yayında ABD’ye patladı!

Canlı yayında ABD’ye patladı!

İngiltere İçişleri Bakanı Rudd, Manchester saldırganı hakkında ABD'den sızan bilgilere canlı yayında sert çıktı, Washington'a bir daha olmamasını açık bir şekilde belirttiklerini söyledi. ABD'li iki yetkili, patlamadan dakikalar sonra açıklama yapmıştı.

İngiltere'yi derinden sarsan Manchester'daki terör saldırısının ardından, terör tehdit seviyesi en üst düzeye çıkarıldı. 3 bin 800 asker sokaklara inecek. Başbakan Theresa May, "Soruşturmalara dayanarak ülkedeki tehdit seviyesinin 'ciddi'den 'kritik'e yükseltilmesine karar verildi. Bu, bir saldırının sadece kuvvetle muhtemel olmakla kalmadığı, her an gerçekleşebileceği anlamına geliyor" dedi.

May, ülkenin bazı bölgelerine polis yerine asker konuşlandırılacağını da resmen açıkladı. Silahlı devriye gezecek askerler kilit öneme sahip noktalarda, konserler ve spor etkinliklerinde görev alacak.

BBC radyoya bağlanan İçişleri Bakanı Amber Rudd ise, ABD'yi hedef aldı. Saldırgan hakkındaki sızıntıların sinir bozucu olduğunu belirten Bakan Rudd, Washington'a söz konusu bilgilerin bir daha sızmaması için açık bir şekilde uyarı yapıldığını söyledi.

 

Rudd, bombayı patlatan Salman Abedi'nin saldırıyı yalnız başına yapmış gibi görünmediğini söyledi. Rudd'a göre, saldırgan Libya'dan döndükten sonra patlama gerçekleşti.