Çarpıcı iddia: ABD Kim'i ortadan kaldırmak için...

Çarpıcı iddia: ABD Kim'i ortadan kaldırmak için...

Güney Koreli kaynaklar, Ladin'i öldüren 'SEAL Team 6'in Kuzey Kore liderini ortadan kaldıracağını öne sürdü. Tarihi sadece entrikayla dolu olan ve sadece mazlumları katleden ABD'nin nükleer silaha sahip Kuzey Kore'ye karşı böyle iddialar ortaya atması sad

Sputnik'te yer alan habere göre, Kuzey Kore'nin son balistik füze denemeleri ve nükleer programındaki gelişmeler ile ABD'nin bölgeye donanma gücünü göndermesi sonrası iki ülke arasında yaşanan tehlikeli gerilimi daha da yükseltebilecek bir iddia ortaya atıldı.

ABD Donanması Özel Operasyonlar Geliştirme Grubu (DEVGRU) ya da eski ve daha çok bilinen adıyla 'SEAL Team 6'in Güney Kore ve ABD arasında yapılacak askeri tatbikata katılmak için bu ülkeye konuşlandırıldığı öne sürüldü.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansına konuşan Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan adını açıklamayan bir kaynak, "Daha fazla sayıda ve daha çeşitli olarak ABD Özel Operayon güçleri bu sene yapılan 'Foal Eagle' ve 'Key Resolve' tatbikatlarında yer alacak. Ve Kuzey Kore'ye sızma, Kuzey Kore ordusunun başını ve ülkenin kritik askeri tesislerini yok etme görevlerinin alıştırmalarını yapacaklar" dedi.

Bu açıklama Kuzey Kore ordusunun başı ve ülkenin lideri Kim Jong-un'u 'ortadan kaldırmanın provası' olarak yorumlandı.

SEAL Team 6, 2011'de El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i Pakistan'da öldüren grup olarak biliniyor.

TRUMP: KUZEY KORE BELASINI ARIYOR

Trump dün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmenin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Kuzey Kore belasını arıyor. Çin yardım etmeye karar verirse harika olur. Yardım etmezse biz bu sorunu onlarsız çözeriz. A.B.D." ifadelerini kullanmıştı.