CHP'de Abdullah Gül tartışmaları

CHP'de Abdullah Gül tartışmaları

2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi CHP içinden farklı açıklamalar, farklı değerlendirmeler gelmeye devam ederken, bu konuda önce çıkan başlıklardan biri de Abdullah Gül ismi üzerindeki tartışmalar oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimde "sağcı" bir aday göstereceği iddiaları parti kulislerinde ağırlık kazanırken, bu iddialar Kılıçdaroğlu'nun “Adayımızı açıklamış olsaydık lime lime ederlerdi” sözleriyle daha da güç kazanmıştı.

Haber Sol internet sitesi CHP içerisindeki tartışmaları derledi:

Bu ismin İlhan Kesici olabileceğine ilişkin iddialara henüz bir yalanlama gelmezken, bir diğer tartışma başlığı da Abdullah Gül olmuş durumda.

Kılıçdaroğlu'nun, AK Parti'nin çıkardığı tüm yasaları onaylayan ve adı CHP içinde, 'Çankaya Noteri'ne çıkan Abdullah Gül'ü "tarafsız cumhurbaşkanı" ilan etmesi parti içinde tartışmaya neden oldu.

Kulislerde konuşulan Abdullah Gül ve Yılmaz Büyükerşen isimleri için, "Abdullah Bey'in cumhurbaşkanlığı tarafsızdı. Eskişehir Belediye Başkanımız Sayın Büyükerşen de son derece başarılı. Fakat bugüne kadar her iki isimle de böyle bir konuyu konuşmadık" diyen Kılıçdaroğlu'na Gül konusunda ilk tepki Mehmet Ali Çelebi'den geldi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Ali Çelebi, tartışmalara ilişkin, "Abdullah Gül mü? Yok artık daha neler! Düşünen yanar!" derken, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgin, "Baştan söyleyeyim ve tarihe not düşmüş olayım; Gül varsa en azından ben yokum... Yaşadığımız cehennemin yol taşlarını döşeyen, ateşine odun taşıyan en azından makamdayken susan, düşünce demokrat olandan umut olmaz" ifadelerini kullandı.

CHP'de daha önce de Dursun Çiçek, Gül konusunda açıklamada bulunmuş, "Özellikle Saadet Partisi, İYİ Parti'de bir sıkıntı olmayacağını düşünüyoruz ama 100 bin imza toplamalarında bir sıkıntı olursa bir grup 20 milletvekilinin imzası bunun için de yeterli. İhtiyaç olduğunda biz de kurumsal olarak imza verebiliriz. Meclis'te imza verip 100 bin imza yerine 20 imza ile bu adaylaşmayı kolaylaştırabiliriz. Birinci turda bütün partilerin aday göstermesini tercih ediyoruz. Tabii bu konuda da Saadet Partisi'nin adayının Abdullah Gül olmasını da temenni ediyoruz" demişti.