Cumhurbaşkanı Erdoğan depremde hayatını kaybeden kişi sayısının 912 olduğunu açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremde hayatını kaybeden kişi sayısının 912 olduğunu açıkladı!

7.7 büyüklüğünde yaşanan Kahramanmaraş depreminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hayatını kaybeden kişilerin sayısını açıkladı.

Bu sabah 04.17'de gerçekleşen Kahramanmaraş depreminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaşanan deprem soncunda yıkılan bina sayısı, hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın son durumu açıklandı. Canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi;

HAYATINI KAYBEDEN KİŞİ SAYISI 912'YE YÜKSELDİ!

"1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık. Son değerlendirmeye göre büyüklüğü 7.7 olarak ölçülen deprem geniş bir alanda hissedildi. Derinliği 7 km olarak belirlenen depremde Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana illerimizde yıkama yol açtı. Asıl yıkımın buralarda yaşandığı anlaşılıyor.

Devletimiz tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir. Valiliklerimiz tüm imkanları derhal seferber etmiştir. Depremden etkilenen 10 ilimizde mevcut valilerimizin yanına 10 vali daha gönderilmişti.

AFAD ve Kızılay gibi ekiplerimiz ekiplerini bölgeye göndermişlerdir. TSK ve belediyelerimiz başta olmak üzere afet çalışmalarımız konusunda eğitime sahip kurumlarımız göreve çağrılmıştır.

Halihazırda 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmektedir. Depremin ağır hasara yol açtığı illerimizde enkaz altında çalışan vatandaşlarımızın tespiti ve kurtarma faaliyetleri kesintisiz sürüyor.

Depremde 912 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 385 yaralı ve 2 bin 818 bina yıkıldı."

Yapılan bu açıklama ile birlikte veriler güncellenerek 912 vatandaşımızın hayatını kaybettiği öğrenilmiş oldu.