Dünya karışıyor! Çin ile ABD arasında savaş krizi: ABD, Çin kara sularına girdi

Dünya karışıyor! Çin ile ABD arasında savaş krizi: ABD, Çin kara sularına girdi

Dünyada savaş gerginliği yaşanmaya başladı. Var olan Rusya Ukrayna savaşının 1'inci yılına gelirken Rusya'nın safında Çin'in Ukrayna'nın ise batı ile birlikte ABD'nin olduğuna dair iddialarla birlikte iki ülkeden de yardımlara dair açıklamalar gelmişti.

Rusya Ukrayna savaşı ile patlak veren ABD Çin gerginliği son günlerde gittikçe artarken bugün Çin tarafından inanılmaz bir haber geldi. Adeta iki büyük ülke arasında dünya davaşı yaşanması ihtimalini uyandıran açıklama medyayı salladı.

Dünya karışıyor! Çin ile ABD arasında savaş krizi: ABD, Çin kara sularına girdi- Çin tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin ordusu tarafından, izinsiz olarak Güney Çin Denizi’ndeki karasularına giren ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin uzaklaştırıldığı belirtildi. Bu haber ise Çin ile ABD arasında kılıçların çekilmesine yorumlandı.

kapak-142152.webp

Çin'den bugün gelen açıklamaya göre, ABD savaş gemisi Çin Kara sularına girdi. Çin'deki açıklamaya göre ABD donanmasına ait güdümlü füze taşıyan savaş gemisi USS Milius’un Güney Çin Denizi’ndeki Paracel Adaları çevresindeki sulara izinsiz girdiğini açıkladı.

Çin’in Güney Harekat Komutanlığı sözcüsü Tian Junli yaptığı açıklamada, "Harekat alanı kuvvetleri daima yüksek alarmda kalmaya devam edecek. Güney Çin Denizi’ndeki ulusal egemenlik ve güvenlik ile barış ve istikrarı kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm tedbirleri alacak” ifadelerini aktardı.

ABD, Çin'in bu açıklamasına sessiz kalmadı. Sessizliğini bozan ABD, ABD Donanması 7. Filosundan açıklama yaparak, 'ABD, uluslararası hukuka uygun olan her yerde uçmaya, denize açılmaya ve faaliyet göstermeye devam edecek' şeklinde ifade verdi.