1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Durbilmez: Dimdik ayakta durursak bölücüler fırsat bulamayacaktır
Durbilmez: Dimdik ayakta durursak bölücüler fırsat bulamayacaktır

Durbilmez: Dimdik ayakta durursak bölücüler fırsat bulamayacaktır

“Dil ve Kimlik” konulu bir konferans veren Doç. Dr. Bayram Durbilmez, "Bugünkü terör olayları karşısında da devletimizin yanında milletçe el ele vererek dimdik ayakta durursak bölücüler fırsat bulamayacaktır"dedi.

A+A-

Kocasinan Kız Meslek Lisesi konferans salonunda konuşan Durbilmez, Türk lehçeleri ve şivelerinden örneklerle renklendirdiği konuşmasında, millî kimliğimizi ancak millî dilimiz Türkçeyle koruyabileceğimizi vurguladı.

“DÜNYANIN EN YAYGIN VE SAYGIN DİLLERİNDEN BİRİ TÜRKÇE”

Kocasinan Kız Meslek Lisesi konferans salonunda “Dil ve Kimlik” konulu konferansta konuşan ERÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Durbilmez, millî kimliğin en belirgin göstergesinin millî dil olduğunu ifade etti. “Millî dili ve millî kültürü bulunmayan topluluklar millet olamaz” diyen Durbilmez, şöyle konuştu: “Topluma kimlik kazandıran millî dil ve millî kültürdür. Gelenek, görenek, din, edebiyat, sanat gibi millî kültür unsurları, nesilden nesle ancak millî dil aracılığıyla aktarılabilir. Bu sebeple, yeni nesilleri atalarının ruhlarıyla buluşturan gizli güç dildir.

28928014_201936930563656_377069407_o.jpgAtalardan miras kalan ve milleti millet yapan ortak kültür değerleri genellikle dille aktarılır. Yüzyıllar boyunca oluşan ve gelişen Türk millî kültürü de millî dilimiz olan Türkçe ile aktarılmıştır. Türk kimliğinin can damarı Türkçedir. Türk milletinin varlığı, birliği ve gürlüğü Türkçeye bağlıdır. Türkçe var oldukça, Türk milleti de var olacaktır.” Türk Dünyası Kültürü ve Gelenekli Türk Anlatıları kitaplarının yazarı Durbilmez, Türkçenin sadece kelime sayısı bakımından değil, anlam zenginliği bakımından da dünyanın en yaygın ve saygın dillerinden biri olduğunu söyledi.

28939310_201936953896987_544003987_o.jpg

“Türkçe dünyanın yaygın ve saygın dillerinden biri oldukça, Türk milleti de dünyanın en saygın milletlerinden biri olarak kalacaktır” diyen Durbilmez, Türkçenin yazı dili olarak en zengin çağını yaşadığını fakat konuşma dilindeki yoksullaşmaya karşı önlemler almanın millî bir görev olduğunu bildirdi.

 

28946348_201936887230327_1441053672_o.jpgDilin en güzel yansımalarının şiirlerde ve özlü sözlerde bulunduğunu söyleyen Durbilmez, Mart ayının da millî kimliğin yeniden dirildiği bir şiir ve şuur ayı olduğunu vurguladı. Şiirin şuuru beslediğini, şuurun da şiiri bayraklaştırdığını söyleyen Durbilmez sözlerini şöyle sürdürdü: “12 Mart İstiklâl Marşımızın kabulünün 97. yıldönümü, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü ve 21 Mart Ergenekon’dan çıkışın 4655. yıldönümü olarak kutlanmaktadır. 12 Mart, 18 Mart, 21 Mart şuurun şiire dönüştüğü kutlu tarihlerdir. Ergenekon destanından Çanakkale’ye süregelen millî ruh sayesinde yedi düvele karşı direnen Türk milleti, istiklâl savaşını da bu ruhla kazanmıştır. Bugünkü terör olayları karşısında da devletimizin yanında milletçe el ele vererek dimdik ayakta durursak bölücüler fırsat bulamayacaktır.”

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.