1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Uçak’ın açtığı İFTİRA davasında AVAZTÜRK ve Zihni Çakır’a BERAAT!
Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Uçak’ın açtığı İFTİRA davasında AVAZTÜRK ve Zihni Çakır’a BERAAT!

Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Uçak’ın açtığı İFTİRA davasında AVAZTÜRK ve Zihni Çakır’a BERAAT!

FETÖ’nün Muğla’daki eğitim yapılanmasına yönelik AVAZTÜRK’ün verdiği mücadele mahkeme kararıyla da haklı bulundu. Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak’ın Zihni Çakır’a açtığı davada karar verildi.

A+A-

15 Temmuz öncesinden bu yana FETÖ’nün Muğla’daki eğitim yapılanmasına yönelik haberleriyle örgütün deşifre edilmesinde önemli bir rol oynayan AVAZTÜRK’ün bu mücadelesi mahkeme kararıyla da tescillendi. Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak’ın, AVAZTÜRK’ün yaptığı bir kısım haberler nedeniyle sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır’a açtığı “iftira” davasında Muğla 4. Asliye Ceza Mahkemesi BERAAT kararı verdi.

AVAZTÜRK’ün bilhassa Eğitim Bir Sen Seydikemer Şube Başkanı İrfan Deveci ve Seydikemer Milli Eğitim Şube Müdürü Esma Çelik’in FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanması ve tutuksuz yargılanmak üzere Adli Kontrol Tedbiri uygulanarak serbest bırakılması sürecindeki haberlerinde kendisine “zincirleme” İFTİRA atıldığı iddiasıyla dava açan Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak, Zihni Çakır’a açtığı davada özetle; “AvazTürkcom isimli siteden yapmış olduğu yorum tarzındaki yazılarda sanık, FETÖcüleri koruduğum, benim de FETÖcü olduğum tarzında itham boyutunda cümleler sarf etmiştir. FETÖ soruşturmaları kapsamında Sendikanın Seydikemer İlçe Temsilcisi İrfan Deveci ile Seydikemer İlçe Milli Eğitim de görevli şube müdürü Esma Çelik hakkında işlem yapılmıştı, bu şahıslar sorgularında tutuklanmışlardı, bir süre tutuklu kaldıktan sonra itiraz sonrasında tahliye edilmişlerdi, şahıslar hakkındaki dava da yargılanmaları şu an tutuksuz olarak devam etmektedir. İrfan Deveci hakkında FETÖ terör örgütü soruşturmaları bünyesinde işlem yapıldığını öğrenmemiz sonrasında kendisi görev yaptığım sendikanın ilçe temsilcisi konumunda bulunduğundan sendika adına durumu araştırmak için ilçeye gittiğimiz olmuştur. Ancak bu durum sanığın isnadını haklı kılacak nitelikte değildir, şikayetçiyim, sanığın cezalandırılmasını isterim” demişti.

AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır ise savunmasında, “İddianamede adı geçen Avaztürk internet sitesinin kurucusu ve sahibiyim, söz konusu internet sitesinde yayınlanan ve iftira suçunu oluşturduğu iddia olunan yazılar tamamen haber verme amaçlı yapılmış ve site yayınları olup, iftira kastı kesinlikle yoktur, zira söz konusu yazı içeriklerinden görüleceği üzere içeriklerde kamuyu bilgilendirme amacı taşınmıştır, zira yazı içeriklerinde ismi geçen Abdullah Aslan isimli şahıs birkaç gün önce de FETÖ örgütüne üye olmaktan dolayı gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Yine yazı içerikleri doğrultusunda Muğla Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan FETÖ terör örgütüne ilişkin davanın yargılamasında Apdullah Mündüz isimli şahıs vermiş olduğu mahkeme beyanında söz konusu yazı içeriklerine uygun şekilde ve yazı içeriklerini destekler beyanda bulunmuştur, gerekirse bu beyanlara ulaşılabilir. Yine yazı içerikleri tamamen basın, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmelidir, hatta söz konusu yazıların ihbar olarak değerlendirilmesi gerekir, suç unsurları oluşmaz, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

FETÖ İLE MÜCADELEDE MEDYANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKEN MAHKEME “İFTİRA YOK” DEDİ

Muğla 4. Asliye Ceza Mahkemesi de 5 Şubat 2018 günü yapılan karar duruşmasında, tarafların bu ifadelerini ve soruşturma sürecinde elde edilen delil ve beyanlarla yargılama sürecinde ortaya konulan beyanları dikkate alarak Zihni Çakır’ın beraatine hükmedilirken, kararın gerekçesinde şu ifadeler dikkat çekti:

“Avaztürk isimli internet haber sitesinde, ‘Avaztürk yine haklı çıktı, dikkatler bu iki isim üzerinde, Muğla’da FETÖ zincirinin halkaları birer birer çözülüyor başlıklı Eğitim Bir Sen Seydikemer İlçe Temsilcisi İrfan Deveci ve Milli Eğitim Eski Şube Müdürü Esma Çelik’in FETÖ’den tutuklanmaları Muğla gündemine bomba gibi düştü. Şimdi gözler bu iki ismi her durumda korumaya çalışan Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak ve Yardımcısı Salim Yılmaz’da. Avaztürk’ün yaptığı haberlerle iyice köşeye sıkışan Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak’ın, bir yandan Avaztürk’ü sahte FETÖ kahramanlığı yapmakla suçlarken diğer yandan da tutuklanan bu isimlerle bir araya gelerek bu isimleri kurtarmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı. Sürekli meydanlarda çektiği fotoğrafları paylaşan Önder Uçak’ın diğer yandan da FETÖ ile yakınlığı olduğu iddia edilen isimleri görevlerinde tutmaya çalışması tam bir çelişki olarak değerlendirilmişti. Uçak, tutuklanan iki FETÖ şüphelisinin de yer aldığı haberlerin kaldırılmasına dair Muğla Adliyesine başvuruda bulunmuş, Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği Önder Uçak’ın talebini yerinde kabul ederek tutuklanan FETÖ’cüleri deşifre eden iki haberimizin erişimden kaldırılmasına karar vermişti. Muğla Cumhuriyet Savcılığı da Önder Uçak’ın suç duyurusu üzerine sitemiz ve Genel Yayın Yönetmenimiz Zihni Çakır ile ilgili ceza soruşturması başlatmış, Zihni Çakır başlatılan soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde Ankara Adliyesi’nde talimat savcılığında ifade vermişti. İlçe Başkanıyla bir olup atamaları domine etmişler…’ şeklindeki haber içerikleri, müştekinin şikayet dilekçesi, söz konusu haberlerle ilgili olarak soruşturma sürecinde bahse konu haber sitesinin Genel Yayın Koordinatörü Hakan Polat, haber koordinatörü Necdet Pekmezci hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen 30/05/2017 tarihli ek takipsizlik kararı vs tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; sanığın Avaztürk isimli internet haber sitesinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptığı, müştekinin ise Eğitimciler Birliği Sendikasının Muğla Şubesi Başkanı olarak görev yaptığı, ülke genelinde FETÖ terör örgütü mensupları ile ilgili yapılan soruşturmalar kapsamında müştekinin il başkanı olduğu sendikanın Seydikemer İlçe Temsilcisi İrfan Deveci ile söz konusu ilçenin Milli Eğitim Şube Müdürü Esma Çelik isimli şahıslar hakkında da soruşturma yürütüldüğü ve müştekinin İrfan Deveci isimli şahısla ilgili yapılan soruşturma sürecinde Seydikemer ilçesine gittiği hususlarının dosya kapsamıyla sabit olduğu; sanığın üzerine atılı TCK’nun 267 maddesinde tanımı yapılan iftira suçunun oluşması için bir kimsenin suçsuz olduğunu bildiği bir şahsa suç yüklemesi gerektiği;

15)07/2016 tarihinde pek çok kişinin hayatını kaybettiği darbe girişimi sonrasında ilke genelinde FETÖ terör örgütü mensuplarına yönelik olarak, örgütün çökertilmesi, mensuplarının ortaya çıkarılması konusunda soruşturmalar yürütüldüğü, bu kapsamda yapılan haber, duyum ve ihbarların her ne kadar bir kısmı asılsız çıksa da genelde büyük önem arzettiği, Genel Yayın Yönetmeni olduğu haber sitesinde yapılan haber ve yorumlar nedeniyle müştekinin FETÖ terör örgütüne yakın kimselerle işbirliği içerisinde olduğu, yargı önüne çıkan kimseleri korumaya ve kurtarmaya çalıştığından bahisle müştekiye yönelik iftirada bulunduğu iddia olunmuşsa da; sanığın müştekinin suçsuz olduğunu bile bile ona suç yükleyip, iftira suç kastıyla hareket ettiğine dair soyut iddia dışında cezalandırılmasına yeter boyutta delil elde mevcut olmadığından mahkememizce aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM/Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;

Her ne kadar Sanık Zihni Çakır hakkında katılana yönelik olarak iftira suçunu işlediği iddiasıyla 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 267/1, 43/1, 53/1 maddeleri uyarınca cezalandırılması istemiyle dava açılmış ise de, yapılan yargılama ve toplanan delillere göre sanığın iftira suç kastıyla hareket ettiğine dair soyut iddia dışında somut, kesin, inandırıcı, her türlü şüpheden uzak ve mahkumiyetine yetecek ölçüde yeterli delil elde olunamadığından CMK 223/2-c, e maddesi gereğince sanığın atılı suçtan BERAATİNE…”

Mahkeme Zihni Çakır hakkında vermiş olduğu bu karar ve kararda yer alan, “15)07/2016 tarihinde pek çok kişinin hayatını kaybettiği darbe girişimi sonrasında ilke genelinde FETÖ terör örgütü mensuplarına yönelik olarak, örgütün çökertilmesi, mensuplarının ortaya çıkarılması konusunda soruşturmalar yürütüldüğü, bu kapsamda yapılan haber, duyum ve ihbarların her ne kadar bir kısmı asılsız çıksa da genelde büyük önem arzettiği…” ifadeleriyle, medyanın FETÖ ile mücadeledeki önemine de vurgu yapması dikkat çekti.

Eğitim Bir Sen Muğla İl Başkanı Önder Uçak’ın iki avukat tarafından temsil edildiği AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır’ın ise Avukat tutmadan kendi savunmasını kendi yaptığı yargılama sonrası Zihni Çakır lehine verilen BERAAT kararını, Önder Uçak’ın temyiz talebiyle İzmir İstinaf’a taşıdığı öğrenildi.

 

ebs_zihni_cakir_onder_ucak_beraat_1.jpgebs_zihni_cakir_onder_ucak_beraat_2.jpgebs_zihni_cakir_onder_ucak_beraat_3.jpg

 

AVAZTÜRK

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.