Emeklilere intibak yasası çıkacak mı? SSK Bağ-kur'luya ne kadar yatacak?

Emeklilere intibak yasası çıkacak mı? SSK Bağ-kur'luya ne kadar yatacak?

Yeni yılda maaşlara yapılan zamlardan sonra gözler intibak zammına çevrildi. 2023 yılında emekli ve memurların maaşlarına yüzde 30 zam yapılmıştı. Peki intibak zammı yapılacak mı?

Emeklilere intibak yasası çıkacak mı? SSK Bağ-kur'luya ne kadar yatacak?: 2000 yılından sonra emekli olan SSK ve Bağ-kur'lular intibak zammı bekliyorlar. Emeklilik şartlarında standart sağlandığı zaman maaş bağlama sisteminde de eşitlik sağlanacak. Yeni yılda emeklilerin maaşlarına yapılan yüzde 30 zamdan sonra gözler intibak zammına çevrildi. Peki 2023 yılında intibak zammı yapılacak mı?

İNTİBAK ZAMMI İÇİN YASA ÇIKACAK MI?

Geçen günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklilere verilen primlerin eşitlemesi meselesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Bağ-kur'lular ile SSK'lıların biriktirmesi gereken prim gün sayısı farklı. SSK'lılar 7 bin prim günü biriktirmesi gerekiyor. Bağ-kur'luları ise 9 bin prim biriktirmesi gerekiyor. Bu eşitsizlik ile ilgili bazı sorunlar oluşmaktadır. Emekliler tarafından prim eşitlenmesi talebi var ve bu konuda çalışmalar bekleniyor.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün intibak düzenlemesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Buna göre Ergün "EYT, emekli aylıklarına zam oranının yüzde 30'a yükseltilmesi, en düşük aylığın 5 bin 500 liraya çıkartılması adımları, intibak düzenlemesi ve bayram ikramiyesindeki artışla taçlandırılmalı.

Milyonlarca emekli, intibak düzenlemesinin EYT düzenlemesiyle birlikte TBMM'ye sunulmasını dört gözle bekliyor. Bu adımın atılması, 2000 yılından sonra emekli olanlara rahat bir nefes aldıracaktır." şeklinde konuştu.

İNTİBAK YASASI NEDİR?

İntibak yasası 2000 yılından daha önce sigorta primi bulunan ve bunun yanında bu yıldan sonra emekli olan vatandaşlara karma sistem uygulanarak maaş ödemeleri yapılıyor. Bu prim haksızlığının düzenlemesi için emekliler kanadından beklenti söz konusu.