En az 1 aracı olanlar için duyuruldu! Gerçekleşirse o ödemeler artık yüzde 200 zamlı ödenecek

En az 1 aracı olanlar için duyuruldu! Gerçekleşirse o ödemeler artık yüzde 200 zamlı ödenecek

Türkiye'de gündeme düşen sıcak gelişmelere göre trafik sigortalarında köklü değişiklik gündemde yer edindi.

En az 1 aracı olanlar için duyuruldu! Gerçekleşirse o ödemeler artık yüzde 200 zamlı ödenecek - Türkiye'de gündeme düşen sıcak gelişmelere göre trafik sigortalarında köklü değişiklik gündemde yer edindi. Buna göre yeni sistem ile birlikte sürücülerinde trafik sigortalarında indirim yapılacağı ve bazı sürücüler için de bu oranın yüzde 200'ü bularak zamların uygulanacağı belirtildi.

Ülke genelinde yaklaşık 6,5 milyon sürücünün daha da az sigorta primi ödeyeceği fakat tahminen de 16 bin sürücünün de trafik sigortalarının ikiye katlanacağı belirtildi.

SİSTEM DEĞİŞİYOR

Türkiye'de trafik sigortalarına dair Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından düzenleme yapılacağı bu düzenlemenin de trafik sigortalarında yer alan basamak sisteminin değişerek yeni basamakların ekleneceği bildirildi.

Hasar geçmişine göre 1'den 7'ye kadar basamakların olduğu hasarsız geçen her yıl için de yükselme imkanı bulunduğu ifade edilerek hasar trafik kazası yapanların da 1 basamak düştüğü belirtildi. T

Yeni düzenleme sonrası trafik sigortası basamaklarına da ek olarak iki basamağın daha ekleneceği ve bunun da 0 ile 8. basamak olacağı belirtildi. Hasarsız sürücülerin 8. basamağa kadar çıkabileceği hasarlı kaza yapan sürücülerin ise 0. basamağa düşebileceği belirtildi. Bu süreçte ilk basamakta 16 bin sürücünün yer aldığı ifade edilirken bu kişilerin de 1'den fazla trafik kazasına karışacağı belirtildi.

KURALA UYANA ÖDÜL

Trafik sigortasına getirilen yeni sistemde kurallara uyan, herhangi bir hasarlı kazaya karışmayan sürücüler ise ödüllendirilecekler.

ÖDEMELER ZAMLANIYOR!

Türkiye'de trafik sigortalarına dair de yeni gelişmenin sigorta primlerinin bu ay içerisinde zam alması oldu. Bu doğrultuda her ay yüzde 4,75 oranında artan trafik sigorta primleri zamlanırken bu oran düşülerek her ay gerçekleşen zamların yanı sıra bir defaya mahsus olarak da seyyanen zam uygulanacağı belirtildi. Gündemde yer alan bilgilere göre de yüzde 30 civarında bir zam yapılması düşünülüyor. Nihai karar ise Resmi Gazete üzerinden kamuoyuna ilan edilecek.

Avazturk.com | ANKARA