Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki!

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki devlet protokolü ile iftar buluşması sonrası konuştu.

Erdoğan,  ABD ziyareti sırasında, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde yaşanan olaylar nedeniyle 12 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ve 2 Türk vatandaşının tutuklanmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Erdoğan "iki soydaşımı içeri aldılar. 12 korumam için yakalama kararı almışlar. Hukuksal anlamda ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Çevremize baktığımızda kimi zaman ekonomik kimi zaman toplumsal yeniden yapılandırmalara tanık oluyoruz. Bugün bölgemizde yaşanan çatışmaların ve ortaya çıkan büyük yıkımın arkasında aynı oyun vardır.

Güvenlik konseptinde farklılığa gitmemiz şart olmuştur. Bundan sonra sorunlara kaynağında müdahale edeceğiz. Ekonomide ülkemize uygulanan gizli kuşatmanın kırıldığının ilk işaretlerini alıyoruz.

Siyasi, sosyal ekonomik fay hatlarımıza yönelik saldırılar devam edecek. zira kıskanılan bir ülkeyiz. Türkiye büyümeye devam edecek. Onlar 'Türkiye'ye kapılar kapandı' zannederken, çok kapılar açıldı.

DEAŞ'ı terör örgütü ilan edemediğimizi söyleyen parlamenterler var. İnsaf, bizim DEAŞ ile verdiğimiz mücadele ortadadır. DEAŞ'a karşı gerek Suriye'de gerek topraklarımızda en büyük mücadeleyi veren ülke Türkiye oldu.

Bir taraftan 'hukuka saygı' deyip, hukuku çiğneme yoluna gitmek kimseye fayda sağlamaz. Herkes konumunu iyi bilsin o konumundan dolayı bir yerlere baskı yapma yoluna gitmesin. Bu kimseye bir şey kazandırmaz.

ABD'YE KORUMA TEPKİSİ

Amerikadayım, PKK terör örgütü, FETÖ'cüler hep birlikte birleştiler, 40-50 metre mesafede şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor, dokunmuyor. Acaba benzer bir şey Türkiye'de yapılmış olsa tavır ne olur, düşünebiliyor musunuz? Hiçbir şey yapmadıkları gibi onlara karşı müdahalede bulunan oradaki bizim soydaşlarımız, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeri almışlar dün. Böyle şey olabilir mi?"

Benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur? Bu korumalar, beni korumayacaksa niçin bunları ben yanımda Amerika'ya götürüyorum? Amerika'nın Hans'ı ile George'u ile mi kendimi koruyacağım?