Ev kadınlarına emeklilik için yeni adımlar!

Ev kadınlarına emeklilik için yeni adımlar!

Kurban Bayramı sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), ev kadınlarının emeklilik imkanlarını genişletmek üzere kritik düzenlemeleri masaya yatıracak.

Yeni düzenleme ile ev kadınları, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini devlet desteğiyle karşılayarak emeklilik sürecini başlatabilecekler. Bu kapsamda, ev kadınlarına sağlanan destekle birlikte ayda 4,267 TL 20 kuruş prim ödeyerek emekli olma şansı sunuluyor.

Çocuk Sayısına Göre Yıpranma Payı

Önerilen düzenleme ile kadınların emeklilik yaşının belirlenmesinde çocuk sayısına göre esneklik sağlanması planlanıyor. Bazı meslek gruplarında uygulanan yıpranma payı modelinin, çocuk sayısına göre çalışan kadınlar için de geçerli olması hedefleniyor.

Ev kadınlarının emeklilik düzenlemeleri yanında, Bağ-Kur'lu küçük esnafların prim günlerinin SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesi de öne çıkan bir konu. Bu düzenleme ile küçük esnafların prim gün sayıları düşürülerek erken emeklilik imkanı sağlanacak.

Bağ-Kur'lu esnaflara yönelik getirilen düzenleme, 10 veya daha az çalışanı olan küçük işletmeler için 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunuyor. Prim gün şartlarının düşürülmesiyle birlikte, esnafların emeklilik süreçlerindeki mali yükleri azaltılıyor ve sosyal güvenlikleri güçlendiriliyor.