1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fethiye’deki o kan donduran taciz skandalı örtülmeye mi çalışılıyor?
Fethiye’deki o kan donduran taciz skandalı örtülmeye mi çalışılıyor?

Fethiye’deki o kan donduran taciz skandalı örtülmeye mi çalışılıyor?

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşları 12 ile 15 arasında değişen kız çocuklarının körfeze demirleyen yatlara servis edildikleriyle ilgili adli makamlara bile yansıyan iddialar hakkında siyasiler ve STK'ların seslerinin çıkarmamaları büyük tepki görüyor.

A+A-

Hükümet çocuk ve kadınlara tecavüze karışanları kimyasal hadımdan müebbetle cezalandırmaya kadar birçok konuyu tartışırken, AVAZTÜRK, Muğla’nın Fethiye ilçesinden bir süre önce basına yansıyan iddiaların peşini bırakmıyor. Gazeteci Burcu Karakaş’ın sosyal medya hesabından duyurduğu rezaletle ilgili iki kişinin gözaltına alındığı ardından görülen mahkemede ise bu iki kişiden birinin serbest bırakıldığı diğerinin ise tutuklandığı öğrenildi. Öte yandan, Fethiye’de en çok konuşulan konu ise; 12 yaşındaki kız çocuklarının yatlara servis edildiği iddialarıyla ilgili bir akademisyen tarafından hazırlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların yetkililerine gönderildiği belirtilen raporun birileri tarafından sumen altı edilmeye çalışıldığı oldu.

Aileler tedirgin

Fethiye’de 12 yaşındaki kız çocuklarının körfeze demirleyen lüks yatlara servis edildiğiyle ilgili iddialar hakkında siyasetten STK’lara herkesin sus pus olması kamuoyunda tepkiyle karşılanırken aileler de büyük tedirginlik yaşıyor.

Görüşlerine başvurduğumuz bazı anne-babalar “Çocuklarımızı okula diye gönderiyoruz ancak ortaya atılan iddialar kanımızı dondurdu. Çocuklarımıza musallat olan bu ahlaksızlar ya bir çete ya da bu işi meslek edinmiş kimseler. Yetkilileri acilen bu iddiaların üzerine gitmeye davet ediyoruz. Kızları bu iddiaların odağında olan aileler korkuyor. Bizler endişeliyiz ama Fethiye’de bir tek yetkili çıkıp da bu rezalete sesini yükseltmiyor. Yazıklar olsun!” diyerek duruma olan tepkilerini dile getirdiler.

Örtbas edilmeye mi çalışıldı?

Gazeteci Burcu Karakaş’ın “Hiçbir yerde yayınlatamadığım için kendi hesabımdan paylaşıyorum” diyerek kamuoyuna duyurduğu Fethiye’de 12 yaşındaki kızların körfezdeki lüks yatlara servis edildiği yönündeki iddialarının daha vahim olanı ise çocuklara taciz ve tecavüz vakalarının birileri tarafından örtbas edilmeye çalışıldığı kuşkusu. İki kişinin yargılanıp birinin tutuklanmasına kadar varan taciz, tecavüz ve şantaj iddialarının kimler tarafından neden örtbas edilmeye çalışıldığı ise henüz aydınlatılabilmiş değil.

En küçük meselelerde bile medyada yer almak için sürekli açıklamalarda bulunan yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının yetkililerinin ve STK’ların bu kan donduran iddialarla ilgili hiçbir girişimde bulunmaması oldukça düşündürücü. Konuyla ilgili bir rapor hazırlayarak ilgili kurumlara ulaştıran Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk ve Haklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sergender Sezer konuyla ilgili Gazeteci Murat Sökdü ile yaptığı görüşmede şu ifadeleri kullanıyor: “İşin içine mutlaka birileri giriyor. Ya engellemek ya da duyurmak için. Bu vakaları Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kaymakamlık ve bazı kurumlara ilettik, ama hiç bir zaman basına yansımadı. Fethiye Çocuk İstismarını Önleme Derneği ‘kullanabildiğimiz olanakları kullanalım’ görüşünde idi. Ama basına duyurma konusuna girmedi. Mağdur aile çok mücadele verdi. Çok büyük paralar harcadı. İstismara uğramış erkek çocuğunun ailesine ‘gelin burada tedavi ettirelim’ dediğimizde, ‘bizim oraya gelecek paramız yok’ diyen aileler de var.  3 yıldan bu yana 12 kız çocuğunun tedavisi devam ediyor.”

Bu kafeler nerede? Hala faaliyet gösteriyor mu?

Hazırladığı raporla ilgili gazeteci Burcu Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Sosyolog Sergender Sezer tecavüz ve şantaja maruz kalan kız çocuklarının önce merkezdeki iki kafede tuzağa düşürüldüklerini raporu hazırlama sürecinde görüştüğü kız çocuklarının kendisine anlattıklarını belirtiyor. Tuzağa düşürülen kız çocuklarının arkadaş oldukları erkeklerin sosyal medya hesaplarında lüks araba ya da yatlarla çekilmiş fotoğraflarının olduğunu, çok şaşalı hayatlar yaşadıklarına dair görüntüler paylaştıklarını, daha sonra merkezdeki bu iki kafede arkadaş oldukları kızları bu yatlar ve arabalarla dolaştırarak gözlerini boyadıklarını ileri süren Sergender Sezer açıklamalarında şu ifadelere yer veriyor: “Fethiye merkezde iki tane kafe var. Burada tanıştıklarını benim konuştuğum çocuklar anlattı. A çocuğu biriyle tanışınca B, C ve D de onun vasıtasıyla tanışıyor. Kar topu gibi genişliyor. Çocuklarla tanışılan yerler, genelde dört ya da beşinci katta oluyor. Girişte kamera var. Polis gireceği zaman görülebiliyor. O mekanların ismini belediye ve kaymakama verdim. Okuldan kaçan ya da sorunlu ailelerin çocuklarıyla buralarda tanışıyorlar. Arkadaş oldukları erkeklerin sosyal medyada lüks araba ya da yatlarla fotoğrafları var. Eğlence mekanlarında çalışıyor bazıları. Facebook hesaplarında çok şaşaalı bır görüntü var. Problemli çocukları cezbediyor bu durum. Kız çocuklarını yatla ya da arabayla gezdiriyorlar. Cinsel istismarın yanı sıra fiziksel şiddete de uğruyor kız çocukları.”

AVAZTÜRK Fethiye’de yaşanan bu skandalla ilgili uzun süredir sürdürdüğü araştırmalarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşmaya devam edecek.

AVAZTÜRK/Muğla-Fethiye

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.