FETÖ davalarıyla ilgili flaş karar!

FETÖ davalarıyla ilgili flaş karar!

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul Adliyesi'ndeki dava duruşmalarına, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca belirlenen başsavcıvekillerinin gireceği açıklandı. Bu uygulamanın ilk olma özelliği taşıdığı belirtildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe  girişimine ilişkin İstanbul Adliyesi'ndeki ağır ceza mahkemelerinde açılan dava  duruşmalarına, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca belirlenen  başsavcıvekillerinin gireceği bildirildi.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu  (HSYK) Bürosu, 4 Mayıs'ta yeni bir görevlendirme yazısı hazırlayarak,  başsavcıvekillerine sundu. Bu yazıya göre, Çağlayan'daki İstanbul Adalet  Sarayı'nda görülen FETÖ'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsü davalarına  başsavcıvekillerinin girmesi ve her bir başsavcıvekilinin görevlendirildiği  davaya sürekli duruşma savcısı olarak katılması kararlaştırıldı.

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan'ın imzasının yer aldığı  görevlendirme yazısında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri ve görev  alacakları dosya adları şöyle sıralandı: "Ateş HASAN Sözen; İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki  Gayrettepe'deki Türk Telekom binasının ve Bayrampaşa Çevikkuvvet Müdürlüğü'nün  işgal girişimi davaları, Mehmet Salih Sol; İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesindeki  Doğan Medya Grubuna bağlı medya binalarının işgali ve Hadımköy'deki cezaevinin  ele geçirilmesi davaları, Mehmet Ayhan; İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki  TRT'nin Ulus'taki binası ve Digitürk'ün Beşiktaş'taki binalarının işgali davası,  Cumali Karakütük; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki İstanbul Valiliği'nin  işgali, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işgali, Lojistik Destek Merkezi ve Avcılar  Camisi işgali davaları, Hacı Hasan Bölükbaşı; İstanbul 27. Ağır Ceza  Mahkemesindeki Acıbadem'deki Türk Telekom binasının işgali davası, Fatih Karakuş;  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki İstanbul ana darbe davası, İstanbul 25.  Ağır Ceza Mahkemesindeki Deniz Harp Okulu komutanının alı konulması ve AKOM  binasının işgali davaları, Zafer Koç; İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki AK  Parti il binasının işgali, Kartal köprüsü ve Samandıra gişelerinin kapatılması  davaları, Levent Çağıl; İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki Harp Akademileri,  Taksim meydanının işgali, Ispartakule ve Mahmutbey gişelerinin kapatılması  davaları, Fuzuli Aydoğdu; İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki Yalova'dan  getirilerek Kavacık'ta yakalanan Hava Harp Okulu öğrencileriyle ilgili dava."