FETÖ'nün ‘Mor Beyin’ kumpasını çözen adli bilişimci:  'Hakkınızı helal edin’

FETÖ'nün ‘Mor Beyin’ kumpasını çözen adli bilişimci: 'Hakkınızı helal edin’

Yaklaşık 6 aydır FETÖ’nün geliştirdiği ‘Mor Beyin’ kumpasına ilişkin çalışmalar yürüten Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi, ByLock’ta binlerce kişinin mağduriyetinin giderilmemesine isyan ederek, ‘Yeter artık’ dedi.

FETÖ’nün ‘Mor Beyin’ kumpasını çözen adli bilişim uzmanlarından Tuncay Beşikçi ByLock konusundaki mağduriyetlerin giderilmemesine isyan etti. Beşikçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘Söyleyeceklerimi söyledim. Hakkınızı helal edin’ diyerek çalışmalarına ara verdiğini duyurdu.

FETÖ tarafından geliştirilen ‘Mor Beyin’ yazılımıyla, aralarında namaz vakti, müzik ve oyun sitelerinin de olduğu uygulamalara gizli ByLock bağlantısı yerleştirilmesiyle ilgili yürütülen çalışmalara dahil olan adli bilişim uzmanlarından Tuncay Beşikçi, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

‘SÖYLEYECEKLERİMİ SÖYLEDİM’


4-010.png

“Bir süre kendi iş ve hayatımla ilgilenmek zorunda/durumundayım. Hakkınızı helal edin. Söyleyeceklerimi söyledim ve gerekli yerlere ulaştırdım. Kalan masumlar için tüm yetki, insiyatif ve çözüm başından beri olduğu gibi Ankara CBS, KOM, MİT ve BTK'dadır.”

ADALET BAKANINA SESLENDİ

Tuncay Beşikçi, daha önce de sık sık Twitter hesabından ByLock listelerinde kalan mağdurlar için gerekenin yapılmadığını belirterek, isyan ediyordu. Beşikçi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e de seslenerek , “6 ayım Morbeyin çalışmasındaki eksiklikleri, hataları bulup mağdur isimlerini yetkililere bildirmekle geçti. Hatalar bilinip kabul edilmesine rağmen düzeltil(e)medi, liste güncellenmedi. Aç, açıkta ve hasta insanlar var. Yazıktır, günahtır. Lütfen Sn. @abdulhamitgul lütfen” ifadelerini kullandı.

TÜM ÇALIŞMALARI SİLİNDİ

Tuncay Beşikçi’nin yürüttüğü çalışmalara FETÖ’ye yakın kişilerden yoğun eleştiriler geliyordu. Beşikçi yaptığı bir paylaşımda, tüm çalışmalarının silindiğini ve bu işin arkasında FETÖ olabileceğini ima etti: “Hollanda’lı hosting şirketi tüm sunucumu hiçbir gerekçe göstermeden ve onayımı almadan silmiş, bütün çalışmalarımı uçurmuşlar, güya yedekleri de yokmuş. Bu işin arkasından da FETÖ çıkarsa hiç şaşırmayacağım.”

‘YETER ARTIK’

Beşikçi’nin ByLock mağduriyetleriyle ilgili yaptığı paylaşımlardan bazıları şöyle:

“Neredeyse 6 ay oldu, çok iyi biliyoruz ki Bylock listelerinden masumların çıkarılması bu kadar zor değil, iki gün sürmez, yeter artık!”

“Eksik yapılan çalışma nedeniyle Morbeyin listesine giremeyenler, hattını başkasına verenler ve WiFi paylaşım mağduriyetleri hala devam ediyor. Bu durum en çok FETÖ’nün işine geliyor, gerçek kullanıcılar mağdurlar üzerinden nemalanıyor. Çözümü kolay ve elinizde, ne bekleniyor?”

“Kıble/Namaz uygulamalarıyla ByLock’a yönlendirilenler 6’şar yıl ceza almaya devam ediyor. Birkaç yıl önce bilimsel raporları yok sayarak vicdanları yerine talimatlarla karar verenlerin bugün müebbetle yargılandıklarını tekrar hatırlatırım.”

“Ben sırf ‘örgütün işine yaramasın’ düşüncesiyle susuyor ve hatalarınızı söylemiyor olabilirim fakat siz aynı gerekçe ile hatalarınızı düzeltmeyip onca insanı mağdur ediyor olamazsınız. Lütfen gereğini acilen yapınız.”

BİNLERCE VATANDAŞ HÂLÂ MAĞDUR


5-003.png

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ’nün geliştirdiği ‘Mor Beyin’ yazılımı aracılığıyla 11 bin 480 GSM kullanıcısının iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirildiklerinin tespit edildiğini açıklamıştı. Tuzağın açığa çıkmasının ardından yurt genelinde binlerce kişi tahliye edilmiş, 12 Ocak 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanan 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 'Mor Beyin' yazılımı sonucu görevlerinden ihraç edilen 2 bin 168 kamu görevlisinden bin 823'ü ise görevlerine iade edilmişti. Ancak ‘Mor Beyin’ kumpasında mağdur olan özel sektör çalışanlarının görevlerine dönme mücadelesi sürüyor. Yine iradeleri dışında ByLock kullanıcısı gözüken “Wi-Fi” mağdurları ile “İP numarasının çakışması” sonucu mağdur olan binlerce vatandaşın mağduriyetleri sürüyor.

Aydınlık