Gece Yarısı Okuldan Çıkan Öğrencilerin Mağduriyeti Devam Ediyor!

Gece Yarısı Okuldan Çıkan Öğrencilerin Mağduriyeti Devam Ediyor!

Ankara Mamak’ta bir okul binası Kaymakamlığa tahsis edildiği için öğrenciler gece yarısı okuldan çıkıyor. Fox Haber ekibinin görüntülemeye çalıştığı bu mağduriyet, okul polisi tarafından engelleniyor. Milli Eğitim Bakanı ise konuyla ilgili soruları yanıts

Ankara Mamak’ta bulunan Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binası, Kaymakamlığa tahsis edildiği için öğrenciler gece yarısı okuldan çıkıyor. Fox Haber ekibinin görüntülemeye çalıştığı bu mağduriyet, okul polisi tarafından engelleniyor. Milli Eğitim Bakanı ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakıyor.

Okul Kaymakamlığa Verildi, Öğrenciler Geçici Bir Başka Okula Taşındı

Mamak Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mamak Kaymakamlığına tahsis edildi. Bu karar nedeniyle öğrenciler geçen sene olduğu gibi bir başka okulda 21.45’e kadar eğitim görmek zorunda kaldı. 800 öğrencinin eğitim hakkının kısıtlandığını belirten veliler, çocuklarının evlerine kilometrelerce uzakta olan Mevlana Anadolu Lisesi’nde eğitim görmesine tepki gösterdi.

Okul Polisi Fox Haber Ekibini Engellemeye Çalıştı

Fox Haber ekibi, öğrencilerin mağduriyetini görüntülemek için okula gitti. Ancak okul çıkış saati gelmesine rağmen kapıyı uzun süre açmayan bir kişi, kendisini okul polisi olarak tanıttı ve kamerayla çekim yapılmasına izin vermedi. Öğrencilerin velilerinin de yanında olduğu görüntülerde, okul polisinin “Siz varsınız diye salmıyorlar” dediği duyuldu.

Milli Eğitim Bakanı Sorulara Cevap Vermekten Kaçındı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara’da bir programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ancak 21.45 mesaisi hakkındaki soruya “Bugün gündemimiz başka bir şey” diyerek cevap vermekten kaçındı. Bakanın gündeminde ne olduğu ise merak konusu oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Karara Karşı Çıktı

24 Ağustos tarihli İl Milli Eğitim Müdürlüğü raporuna göre, Mamak Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının Kaymakamlığa tahsis edilmesine karşı çıkıldı. Raporda, “Eğitim binalarına ihtiyaç duyulacağından söz konusu okulun amacına uygun kullanılmasının gerektiği düşünülmektedir. Eğitim binaları dışında diğer bakanlıklara ait geçici olarak kullanılabilecek binaların olduğu bilgisi alınmıştır. Raporda belirtilen gerekçeler çerçevesinde müdürlüğümüzce uygun görülmemektedir” denildi. Ancak bu rapora rağmen Milli Eğitim Bakanlığı okulu Kaymakamlığa verdi.

Öğrenciler Sıcak Çorba İçin Sıraya Girdi

Öğrenciler, 21.45’e kadar aç kaldıkları için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sıcak çorba servisinden yararlanmak istedi. Ancak okul polisi, belediyenin çorba dağıtmasına da engel olmaya çalıştı. Öğrenciler, “Bizim eğitim hakkımız kısıtlanıyor. Biz bunu istemiyoruz, biz okuyalım istiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.