Gıda fiyatları için yeni zam uyarısı!

Gıda fiyatları için yeni zam uyarısı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel iklim değişikliği ve jeopolitik riskler ile gıda fiyatlarına yeni zam uyarısı yapıldı!

Küresel gıda fiyatları için ne yazık ki yeni zam uyarısı yapıldı. Analistler ve tarım uzmanları tarafından yeni yaklaşan zam fırtınası için Financial Times'a özel röportaj vererek son durumu açıkladılar.

2022 senesinde yaşanan zam fırtınası küresel piyasalarda mağduriyet yaşanmasına neden olurken yıl sonunda fiyatlarda normalleşme etkisi yaşanmaya başlanmıştı. Fiyatlar uluslararası piyasalarda düşse de düşük stok seviyeleri ve yüksek döviz maliyetleri gelişmekte olan ülkelerdeki gıda maliyetlerinde ne yazık ki düşüşün sınırlı kalmasına ve fiyatların yeniden yükselmesine neden olmuştur.

SAVAŞ ETKİSİ GIDA FİYATLARINA YENİ ZAM FURYASINI TETİKLİYOR!

Konu hakkında açıklama yapan ve gıda fiyatlarını değerlendiren Dünya Bankası tarım ekonomisti John Baffes, “Mevcut durum tek motorla uçmaya benziyor. Motor çalıştığı sürece sorun yok ama motor durursa sorun yaşarsın. Risklerden herhangi biri gerçekleşirse, fiyatlarda çok ama çok hızlı bir artış göreceğiz” diyerek fiyatlarda çok hızlı bir artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Küresel iklim değişikliği nedeni ile önümüzdeki yıl büyük bir kuraklık riski alarmı verilirken ABD Tarım Bakanlığı eski baş ekonomist Joseph Glauber, “Düşük küresel stok durumu nedeniyle fiyatlar dalgalı olmaya devam edecek. Bu baharda kuraklık veya önemli bir hava olayı ortaya çıkarsa fiyatlar daha keskin bir şekilde yükselebilir” diyerek durumun acil olduğunu ve kuraklığın gıda fiyatları üzerinde belirleyici olacağını belirtti.