Her gün bu şikayeti yaşayanlar dikkat! Mutlaka doktor muayenesi gerekli

Her gün bu şikayeti yaşayanlar dikkat! Mutlaka doktor muayenesi gerekli

Hemen hemen her gün saç dökülmesi şikayeti bulunan kişilere uzmanlardan uyarı geldi. 100 telden fazla saç dökülmesine karşın muayene gerekmektedir.

Kadın ve erkeklerin ortak sağlık problemlerinden biri olan saç dökülmesi konusu hakkında uzmanlardan peş peşe uyarılar gelmeye başladı. Pek çok vatandaş tarafından ortak şikayetlerden biri olan saç dökülmesi konusu hakkında belirli bir sınırın olduğu ve bu sınırın yukarısında saç dökülmesini yaşayan vatandaşların da mutlaka bir uzmana görünmesi gerektiği ifade edildi.

100 TELE KADAR SAÇ DÖKÜLMESİ ÇOK TEHLİKELİ!

Saç dökülmesi ile ilgili uyarılarda bulunan Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hülya Cenk, özellikle de saçlarda 100 tel ve daha fazla dökülmenin tehlikeli olabileceğini ifade ederek, “Saç dökülmesi hem kadın hem erkekte görülebilir, günde 100 tele kadar saç dökülmesi normaldir. Bu sayı günlük 100 telin üzerine çıktığında ya da bu sayıdan bağımsız odaksal ya da özel şekiller oluşturan saç kayıpları görüldüğünde altta yatan sebeplerin araştırılması gerekir” şeklinde konuştu.

BU NEDENLERDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR!

Gelen bilgilere göre saç kayıplarının meydana gelmesinin ardından uzmanlar tarafından kontrol atına alınması gerektiği ifade edilerek “Saç kayıpları, skar bırakan (kalıcı dökülme yapan) ve kalıcı dökülme yapmayan hastalıklar nedeniyle görülmektedir. Bunlardan bazıları genel saç dökülmesi yaparken, bazıları odaksal ya da belirli bir şekil oluşturan tarzda dökülme yapar. Bizim özellikle kadınlarda en sık karşılaştığımız dökülme tarzı, kalıcı dökülmeye yol açmayan saç yoğunluğunun genel olarak azalması ile seyreden telogen effluviumdur. Telogen effluvium sebepleri arasında; son 3 ay öncesinde geçirilmiş olan ağır ya da Covıd-19 dahil ateşli hastalıklar, cerrahiler, kronik hastalıklar, yakın zamanlı doğum yapmış olmak, tiroid hastalıkları, stres, hızlı kilo kaybı, şok diyetler, besin yetersizliği, bazı ilaçlar, kansızlık, demir eksikliği başta olmak üzere vitamin, mineral ve eser element eksikliği” şeklinde dikkat edilmesi gerekenler ile nedenleri de sıralanmış oldu.

Son olarak da saç dökülmesinin demir eksikliği ve kansızlık gibi sorunların bir göstergesi olabileceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Vitamin takviye ve desteklerin çözüm konusunda oldukça büyük faydasının olabileceği yapılan açıklamalar arasındaydı.