İngilizleri 'evet' korkusu iyice sardı!

İngilizleri 'evet' korkusu iyice sardı!

İngiliz The Economist dergisi 15 Nisan'da çıkacak sayısının kapağına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıdı. Dergi, Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Türkiye'deki anayasa referandumunu hedef alan bir yazı yayınladı. Yazıda "Türkiye diktatörlüğe sürükle

İngiliz ekonomi dergisi The Economist, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'yi hedef alan bir kapağa daha imza attı. 15 Nisan'da yayına çıkacak derginin kapak fotoğrafında Cumhurbaşkanı Erdoğan yer alırken, 'Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor" şeklindeki skandal başlığı ile yazı yayınladı.

Her seçim öncesi Türkiye aleyhinde kampanyalara imza atan dergi "Türkiye sadece mevcut boyutu ile değil, aynı zamanda dünyayı şekillendiren siyasi güç olarak önem taşıyor. Ülke yüzyıllar boyunca imparatorluğun merkeziydi. Ülke politik İslam ile demokrasiyi dengeleyebileceği konusunda bir test aşamasında. Aynı zamanda Batı demokrasisi ile Rus tipi otoriter milliyteçilik arasında seyahat ediyor. Son yıllarda Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan yönetimi ile geriye gitti" iddialarına yer verdi.

16 Nisan'da yapılacak halk oylamasının sonucuna ilişkin The Economist, "evet"in muhtemel ancak kesinlikten uzak olduğunu iddia etti. Gerçeklikten tamamen uzak bir yazı ortaya koyan İngiliz yayın organı, şu skandal iddialara yer verdi:

"'Evet', Türkiye'yi seçilmiş bir Erdoğan diktatörlüğüne mahkum edecek. 'Hayır', Türkler'in ona (Erdoğan'a) baskı yapmasına izin verebilir."

The Economist, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabının kapak fotoğrafını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı ile değiştirdi.