İngiltere saldırganının babası polis çıktı!

İngiltere saldırganının babası polis çıktı!

Pazartesi günü İngiltere'de konserde düzenlenen 22 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını düzenleyen teröristin babasının Libya'da polis müdürü olduğu iddia edildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, saldırganın istihbarat servislerince tanınmasına karşın saldırıyı nasıl gerçekleştirebildiğiyle ilgili soruya, istihbarat servislerinin çok sayıda kişiyi bildiğini ancak hepsini gözaltına alamayacağını söyledi.

Abedi'ye yardım eden kişilerle ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar terör tehdidi seviyesinin "kritik" durumda kalacağını belirten Rudd, ordudan yardım alınmasının da sürdürüleceğini duyurdu.

Habertürk'ün haberine göre, saldırganın geçmişine dair en etkileyici bilgi ise Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb'dan geldi. Collomb, "İngiliz istihbaratından öğrendiklerimize göre İngiliz vatandaşı olan saldırgan, Libya'ya ve oradan da Suriye'ye gitmiş...

Radikal terör bağlantılarını ve saldırı eğitimini de orada aldığına inanıyoruz. Böylece Abedi'nin DEAŞ'la bağlantısı kanıtlanmıştır" dedi.

TERÖRİST, LİBYA'NIN KÖKLÜ AİLESİNDEN

Libya basınına göre, Salman Abedi, ülkenin en güçlü aşiretlerinden el-Abedi'ye mensup. Aşiret, Tobruk ve Guba bölgelerinde etkin. AP'ye göre, babası Ramadan Abedi, şu anda başkent Trablus'ta merkezi güvenlik biriminin müdürü.

Ramadan, 90'larda Kaddafi yönetimine karşı çıkan ve El Kaide bağlantılı Libya İslami Mücadele örgütüne üyeydi.

Kaddafi yönetimib 1993'te Ramadan hakkında yakalama kararı çıkardı. Aile ülkeden kaçtı, İngiltere'den siyasi sığınma aldı. Salman da orada doğdu, büyüdü. Babası ve ailenin geri kalanı, Kaddafi devrildikten sonra Libya'ya döndü.

El-Abedi aşiretinin en ünlü mensuplarından biriyse Abdül Fetih Yunus. Kaddafi'nin en yakın generallerinden biri olan Yunus, isyancılara katılmıştı.

The Times Gazetesi'nin saldırganın bir okul arkadaşının ifadesine dayandırdığı haberine göre, Salman Abedi, 3 hafta önce Libya'ya gitti ve saldırıdan 2 gün önce İngiltere'ye döndü.

AİLESİ TUTUKLANDI

Bu arada İngiliz polisi, Abedi'nin ağabeyi İsmail'in önceki gün Manchester'da tutuklandığını açıkladı. Teröristin kardeşi Haşim ve babası Ramadan'ın da Libya Trablus'ta tutuklandığı ifade edildi.

Libya güvenlik güçlerine göre, Haşim saldırı planlarından haberdardı. Saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 5 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

İngiltere'deki istihbarat örgütü MI5 bünyesindeki Ortak Terör Analiz Merkezi, terör tehdit seviyesini önceki akşam "ciddi"den "kritik"e yükseltmişti.

Gelecek adımlar arasında, 3 bin 800 kadar silahlı askeri personel, kilit önemdeki binaları ve kamuya açık etkinlikleri koruyacak.