İngiltere'de düşük maaş protestosu için kitlesel grev kararı

İngiltere'de düşük maaş protestosu için kitlesel grev kararı

Fransa'da emeklilik reformu nedeni ile çalışanların grevleri sürerken bir grev haberi de İngiltere'den geldi. Son 10 yılın en büyük grevi hayatı felç etti.

Ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçen dünya enflasyonda yaşanan yükselişi dizginlemeye çalışırken insanların geçinmeleri de zorlaşmıştı. Ay sonunu getirmekte zorlanan insanlar gelirlerinin artmasını talep ederken küresel piyasalarda rakamlar alarm vermeye başlamıştı.

Fransa ekonomik kriz ile baş etmek için emeklilik yaşını 64 yaşa çıkartacak yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışırken emeklilik reformu ülke çapında protesto gösterilerine neden olmuştu. Bir grev haberi de İngiltere'den geldi. İngiltere'de düşük ücretler nedeni ile son 10 yılın en büyük grev kararı alındı.

İNGİLTERE'DE SON 10 YILIN EN BÜYÜK GREVİ HAYATI FELÇ ETTİ

İngiliz halkı da son dönemde yükselen enflasyon nedeni ile yapılan zamların düşük kalması nedeni ile hükümete tepki gösteriyordu. İngiltere'de öğretmenler, demir yolu işçileri ve memurlar aldıkları karar ile ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle kitlesel greve gideceklerini ilan etmişti.

Son 10 yılın en büyük grevi olarak adlandırılan grev nedeni ile kamu hizmetlerinde aksamalar yaşandığı belirtildi. Grev nedeniyle iptal edilen bazı tren seferleri yüzünden Londra'daki Euston Tren İstasyonuna gelen yolcuların aksayan seferler nedeni ile uzun süre bekleme salonunda oturmak zorunda kaldıkları belirtildi. Raylı ulaşım seferlerinin bir kısmının askıya alındığı, bir kısmının ise gecikmeli olarak sürdürüldüğü belirtiliyor. Ülkede yaşanan grevin en çok raylı sistemlerde kendisini hissettirdiği dile getirildi.