İsrail: Kudüs'te sinagog saldırısında 8 ölü, 10 yaralı

İsrail: Kudüs'te sinagog saldırısında 8 ölü, 10 yaralı

Kudüs'te sinagogda ibadet sonrası Neve Yaakov semtinde meydana gelen saldırı sonrası 8 kişinin öldüğü açıklandı.

İsrail: Kudüs'te sinagog saldırısında 8 ölü, 10 yaralı - Sinagog, Yahudilik inancında önemli yere sahip. Kutsal mabet sinagogda ibadet etmek için gidilen ibadethane olduğu biliniyor. Dua etmek için toplumda her kesim için ayrılan küçük odalar ve öğrenim yerleri bulunuyor.

İsrail Polisi, dün akşam 20,15 civarında Kudüs'ün Neve Yaakov semtinde bulunan sinagoga saldırı düzenlendiğini duyurdu. Üçü ağır birçok yaralının olduğu bilgisi ardından yeni açıklama geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. İlk bilgilere göre, 'terör saldırısı' olarak nitelendi. Saldırganların etkisiz hale getirildiği belirtildi.

SALDIRGAN 21 YAŞINDA

Sinagog saldırısını düzenleyen kişinin Kudüs'te yaşayan 21 yaşına bir erkek olduğu tespit edildi. Yahudi inancında ibadet ve dinlenme günü olarak isimlendirilen 'Şabat' gününde sinagogdan çıkanlara saldırı düzenledi.

Ülkenin yerel medyası, saldırı düzenleyenlerin kaçtığı sırada polis ekipleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Olay yerinde geniş alanda oluşturulan polis koridoru ve silahlı güçlerle dolu meydanda ambulans yaralıları hastanelere kaldırdı.

Filistinlilerin yoğun yaşadığı mahalle yakınında gerçekleşen saldırıda kimliği tespit edilen saldırganın İsrail kuvvetleriyle önceden çatışmaya girdiği duyulduğu, Batı Şeria'nın Cenin kentine İsrail Ordusunun düzenlediği saldırıya karşılık düzenlendiği öne sürüldü.

İsrail polisi, işgal ettiği Filistinlilerin topraklarına geçtiğimiz günlerde operasyon düzenlemiş ve 9 Filistinliyi öldürmüştü.

13-002.jpg14-002.webp

SALDIRIYA TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, saldırıyı kınadı. İsrailli yetkililerle irtibata geçti. Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın önümüzdeki hafta ülkeye ziyaret edeceğini kaydetti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 'terör saldırısını kınıyoruz' açıklamasıyla tarafları itidale çağırdı.

Cenin'de İsrail Ordusunun saldırısı ardından, Gazze'den İsrail topraklarına saldırı düzenlendi. İsrail hava saldırına karşılık vermişti. Gazze Şeridi'nd Hamas'a ait bölgelerde operasyon faaliyetinde bulunan İsrail, Netanyahu'nun göreve geldiği günden bu yana saldırılarını artırdı.

Dünya kamuoyunda göreve gelmede geniş yankı uyandıran Netanyahu başkanlığında koalisyon hükümetinin eylem planına kılıf uydurmak için İsrail'in 'terör saldırısı' adı altında operasyonlarını sürdürmek ve etki boyutunu artırmak adına arka planda MOSSAD'ın sinagog saldırısını düzenlediği iddia ediliyor.