İsrail'den Türkiye'ye karşı 'savaş' çağrısı!

İsrail'den Türkiye'ye karşı 'savaş' çağrısı!

Aryeh Eldad, "İsrail’in bölgedeki egemenliğini onayacak icraatlar ışığında Mescidi Aksa’da bazı değişikliklere giderek Erdoğan’a cevap verilmelidir.” dedi.

İsrailli siyasetçi ve General Aryeh Eldad, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsrail’i “insanlık suçu” işlemekle itham ettiği açıklamalarının ardından Binyamin Netenyahu hükümetinin “Türkiye ile normalleşme” tarafını seçmesinin kabul edilemeyeceği açıklamasında bulundu.

İsrail’de aşırı sağ ucu temsil eden Ulusal Birlik Partisi’nin kurucularından Eldad, “İsrail’in ekonomik çıkarlarına zarar vermeyecek maddi kaygılardan dolayı Türkiye’ye karşı dosyanın kapatılması, nihayetinde bizim stratejik konumumuza zarar vereceği gibi, Erdoğan’a, İsrail’i tahkir eden açıklamalarını sürdürmesi için cesaret aşılayacaktır” ifadelerini kullandı.

"PKK'ya destek verilmeli"

İsrail’e, önemli stratejik çıkarları elde etmek amacıyla Türkiye’ye karşı siyasi ve diplomatik savaş yürütme önerisinde bulunan Eldad, PKK gruplarına destek verilmesinin gerekli olduğuna vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “İsrail’in, Kuzey Irak ve Türkiye’deki ayrılıkçı Kürtlere destek vermesi gerekmektedir. Bağımsız bir devlet kurma noktasında taleplerine cevap verilmeli ve uluslararası ölçekte destek görmeleri için çaba gösterilmelidir.”

''Sözde Ermeni soykırımı'' konusunda baskı

İsrailli Generalin hükümete diğer bir önerisi ise “Ermeni Soykırımı” konusunda Türkiye’ye baskı kurulması. Eldad İsrail hükümetine şu tavsiyelerde bulunuyor: “Birinci Dünya savaşı sıralarında Ermenilere karşı işlenen katliamlar noktasında İsrail’in Türkiye’ye baskı kurması gerekmektedir. Ayrıca bundan daha önemlisi, İsrail’in bölgedeki egemenliğini onayacak icraatlar ışığında Mescidi Aksa’da bazı değişikliklere giderek Erdoğan’a cevap verilmelidir.”

Erdoğan’a karşı kuvvetli bir hattın oluşturulmasını savunan Eldad, İsrail’e yönelik olası tehditleri engellemek için bunun zaruri olduğuna inanıyor.

Öte yandan Eldad, Mescidi Aksa’da biran önce İsrail bayrağının yükseltilmesine çağrı yaparak, “Arap ve İslam dünyasından gelecek tepkilere önem gösterilmemelidir. Çünkü bütün Araplar ve Müslümanlar, İsrail’in kararlarına teslim olacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: MepaNews