İşte KK'nın 15 Temmuz cevabı

İşte KK'nın 15 Temmuz cevabı

Darbe gecesi havalimanından kaçtığı ana ilişkin açıklama yapması beklenen Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’a kadar konuyla ilgili konuşmayacağını söyleyerek tüm kamuoyunu şoke etti. Yöneltilen soruları ise“Özel bir açıklamaya gerek yok” diyerek geçiştirdi.

2010 yılında katıldığı bir radyo programında, demokrasinin yanında olduğundan dem vuran, darbelere karşı olduğunu savunan ve "Darbe olursa tankların karşısına ilk ben çıkarım" ifadelerini kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 15 Temmuz gecesi İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki görüntüleri gündeme bomba gibi düşmüştü.

YAPTIĞI AÇIKLAMA ŞOKE ETTİ

Etrafı tanklarla sarılı VIP salonda 12 dakikalık telefon trafiği yürüten CHP ekibinin önü, darbeciler tarafından kullanılan tanklarca açılmış ve konvoy hiçbir engelle karşılaşmadan havalimanını terk etmişti. Birçok soruyu beraberinde getiren olayla ilgili Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun açıklama yapması beklenirken, herkesi şoke eden ifadeler kullandı.

REFERANDUMA KADAR SUSACAKMIŞ

Bir programa katılmak üzere İstanbul Küçükyalı Kültür Merkezi'ne giden Genel Başkan, havalimanında yaşananlarla ilgili 16 Nisan'a kadar hiçbir şey söylemeyeceğini belirti. Kılıçdaroğlu, havalimanındaki darbecilerin arasından rahatça çıktığı anlara dair skandal görüntüleri 'kısır tartışma' olarak nitelendirerek, "Ama söz verdim, karar verdim, ayın 16'sına kadar hiçbir kısır tartışmanın içine girmeyeceğim, girmeyeceğim, girmeyeceğim" ifadelerini kullandı.

'AYNI UÇAKTAYDIK' DİYE GEÇİŞTİRDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın, "Darbe gecesi Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı uçaktaydık" şeklindeki sözlerini hatırlatıp soru soran gazetecilere Kılıçdaroğlu, "Uçakta zaten beraberdik. Yani özel bir açıklama yapmasına gerek yok ki" cevabını verdi. Genel Başkan, önceki gün yaptığı açıklamada da o geceye dair soruları cevapsız bırakmıştı.

CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR EDECEKMİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Kılıçdaroğlu'nun o gece tankların çekilmesi için darbecilerle görüştüğü haberleriyle ilgili "Darbecilerle görüştüğünü bilseydim Yenikapı'ya çağırmazdım" demişti. Erdoğan'ın bu açıklaması hakkında ne diyeceği sorulan Kılıçdaroğluı, darbecilerle iletişim kurduğunu yalanlamamış ve "Sayın Cumhurbaşkanı, eğer bunu kanıtlarsa kendisine çok teşekkür edeceğim" diye konuşmuştu.

KORUMA MÜDÜRÜ NEREYE KAYBOLDU

15 Temmuz gecesi darbeden 'kontrollü şekilde kaçtığı' ortaya çıkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürünün de, o gece havalimanında 9 dakika boyunca ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Koruma Müdürü Koray Aslan'ın Kılıçdaroğlu'nu havalimanından kaçırmak için yürüttüğü mekik diplomasisinin sırrı, işte bu 9 dakikada saklı. Aslan'ın kameraların açısından çıktığı bu süre içinde, 2 tankın bölgeden ayrıldığı belirlendi. Koruma amirinin, kiminle ya da kimlerle görüştüğü ise gizemini koruyor.