Jetler terör örgütünün Türk liderini vurdu!

Jetler terör örgütünün Türk liderini vurdu!

Pentagon, Irak ve Suriye'deki operasyonlarda terör örgütünün üç kritik isminin öldürüldüğünü duyurdu. Öldürülen isimlerden Mustafa Güneş, Suriye'de IŞİD'e katıldı. Kardeşi İstanbul'da sansasyonel saldırı planlamaktan yakalanan Güneş'in Nisan ayındaki hava

ABD, Irak ve Suriye'deki IŞİD operasyonlarında örgüte ağır bir darbe vurulduğunu açıkladı. Pentagon'dan verilen bilgiye göre, örgütün liderlerinden üçü öldürüldü.

Nisan ve Mayıs aylarındaki saldırılarda hedef alınan örgüt liderleri arasında bir Türk bulunuyor. Öldürülen isimlerden Mustafa Güneş, 27 Nisan'da Suriye Meyadin'deki hava saldırısında vuruldu.

Mustafa Güneş'in ismi, daha önce Türkiye'deki haberlerde geçmişti. İstanbul'da sansasyonel eylem planlamaktan yargılanan Fuat Güneş, ağabeyinin Suriye'de IŞİD'e katıldığını söylemişti. Cep telefonunda IŞİD bayrakları ve videoları çıkan Güneş'in, Tuzla'daki evinde yapılan aramada ise bir hafıza kartı bulunmuştu. Kartta, IŞİD'in eylem için kullandığı TRUECRYPT isimli kriptolama programının nasıl kullanılacağına dair talimatları  içeren dosyalar vardı.

Ebu Asım El Ceziri ise 11 Mayıs'ta öldürüldü. Örgütün planlayıcısı El Ceziri, Cezayir vatandaşı.

Ebu Hattab El Ravi ise, Irak-Suriye sınırındaki El Kaim'de 18 Mayıs'ta hedef alındı. Ravi'nin hangi ülke vatandaşı olduğu bilinmiyor.

Adım adım yenilgiye sürükleniyor

Elinde tuttuğu en büyük Musul'u kaybetmek üzere olan IŞİD, günler içinde sadece Rakka'ya sıkışacak. Örgütün batıdaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23 Şubat tarihinde geri alındı.

IŞİD, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. 2014'ten bu yana Irak'ta kaybettiği alan ise yüzde 65'in üstünde. Irak'ta Felluce ve Libya’da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul'u da kaybetmesi halinde yalnızca Suriye'deki kalesi Rakka'ya sıkışacak.

Küresel bir terör ağına dönüşen IŞİD, bugüne kadar 30'dan fazla ülkede saldırı düzenledi. Sayıları 150'yi aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.