Kaktüs bakımı nasıl olmalıdır? Kaktüs için kaç günde bir sulama yapılmalıdır? İşte kaktüs bakımına dair tüm detaylar…

Kaktüs bakımı nasıl olmalıdır? Kaktüs için kaç günde bir sulama yapılmalıdır? İşte kaktüs bakımına dair tüm detaylar…

Kurak iklim bitkisi olan kaktüs, evlerde en çok tercih edilen bitkilerden birisidir. Özel bakımın yanı sıra, susuzluğa uzun süre dayanabilen kaktüs, evlerde kolay bakabilen ve yetiştirilen bitkiler arasında yer alır.

Çöl bitkisi olarak bilinen kaktüs, 1500’den fazla türe ve 100’den fazla cinse sahiptir. En sıcak iklimlerde bile yaşayabilme özelliğine sahip olan bu bitki gövdelerinde uzun süre su muhafaza edebildikleri için çok fazla sulanmaya ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle evlerde bakımı kolay bitkiler arasında tercih edilmektedirler.

Kaktüs bakımı için gerekli olan uygun sıcaklık, uygun toprak ve ışık koşullarının sağlam nasıldır. Bu üç temel unsur sağlandıktan sonra evlerde kaktüs bakımı oldukça kolaydır. Kaktüs bakımından en çok sorulan sorulardan birisi kaktüslerin kaç günde bir sulanması yönündedir. Kaktüsler; ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları içinde haftada sadece bir kez sulanmalıdır. Kış aylarında ise kaktüslerin sulanma süresi, bulundukları ortamın sıcaklığına göre ayarlanmalıdır.

ÜÇ AY SUSUZ KALABİLİR

facebook-kaktus-bakimi.jpg

Çöl bitkisi olan kaktüs, üç ay gibi bir süre sulanması dahi yaşama devam edebilir. Kaktüsün dikenli yapısı, bu bitkinin nasıl etkileyeceğini araştırılması buna neden oluyor. Kaktüs ekiminden önce mutlaka koruyucu bir eldiven kullanılması gerekmektedir. Doğru saksı seçiminin ardından, saksının en alt kısmına çakıllar eklenmeli üzerine ise, toprak dökülmelidir. Tercih edilecek toprağın kendinden gübreli olması, kaktüs için ideal bir yaşam ortamı sağlayacaktır. Hazırlanan toprağa yerleştirilen kaktüse can suyu verilmeli ve ekim işlemi tamamlanmalıdır. Büyüyen kaktüs, ilerleyen dönemlerde bir ya da iki boy büyük saksıya aktarılmalıdır. Bu işlemlerin sıcak havalarda yapılması, kaktüs çoğaltım işlemlerinin de daha verimli olmasını sağlayacaktır.

KAKTÜS GÜNEŞİ SEVER

Kaktüs bitkisi sıcağı ve güneşi seven bir bitkidir. Kaktüsün sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Kaktüsün sulanmasında periyodik bir sulama yönteminin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Kaktüslerin sağlıklı bir şekilde büyümesini engelleyen en önemli faktör tozdur. Kaktüs üzerinde biriken tozlar düzenli olarak temizlenmelidir. Ev içerisinde bakılan kaktüs ise, düzenli olarak güneşe çıkartılıp havalandırılmalıdır.