Karadeniz karıştı! Rus uçağı ile ABD'nin İHA'sı çarpıştı!

Karadeniz karıştı! Rus uçağı ile ABD'nin İHA'sı çarpıştı!

Dün Karadeniz’de sıcak saatler yaşandı. ABD’ye ait insansız hava uçağı ile onu taciz ettiği düşünülen Rus savaş uçağı çarpıştı. İşte ortalığı karıştıran olaya ilişkin ayrıntılar…

Bir süredir Amerika ile Çin’in gerilimine şahitlik edilirken geçtiğimiz günlerde Amerika ile Kuzey Kore’nin de gerilmeye başlandığı görüldü. Güney Kore ile tatbikatlar yapan Amerika’yı tehdit olarak gören Kuzey Kore, kendi tatbikatları esnasında füzelerinin vurulması durumunda bu hareketi savaş ilanı olarak kabul edeceğini açıkladı.

Ülkeler arası gerilim devam ederken bir yandan da Rusya- Ukrayna savaşının son durumu takip edilmeye başlandı. Bu esnada dün sıcak bir gelişme yaşandı. Amerika’ya ait olan MQ-9 insansız hava aracı ile onu taciz ettiği iddia edilen Rus Su- 27 savaş uçağı çarpıştı. İki ülkenin gerilimine sebep olan bu durumun ardından Beyaz Saray bir açıklamada bulundu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA GELDİ!

karadeniz-karisti-rus-ucagi-ile-abdnin-ihasi-carpisti-2.jpg

Dün sabah saatlerinde aktarılan bilgiye göre Rus Su- 27 savaş uçağı, Amerika’ya ait olan MQ- 9 insansız hava aracını taciz etti. İki uçağın çarpışmasının ardından ayağa kalkan Beyaz Saray, duruma ilişkin bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ABD uçağı uluslararası sahada kimse için bir tehdit oluşturmuyordu.” ABD’li Orgeneral James Hecker ise Rusya’ya bir çağrıda bulundu ve ülkeyi operasyonlarını profesyonel ve güvenli bir şekilde yapması konusunda uyardı.

Çarpışma sonucunda pervanesi zarar gören ve Karadeniz’e düşen İHA ile ilgili açıklamada bulunan ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya’ya ait olan iki Su- 27 savaş uçağının Karadeniz üzerinde Amerika’ya ait olan MQ- 9 istihbarat gözlen ve keşif insansız hava aracına profesyonel olmayan bir şekilde önleme yaptığına dikkat çekti.

BÜYÜKELÇİYİ ÇAĞIRDILAR!

Rusya ile Amerika arasında yaşanan gerilimin ardından Amerika’nın bu duruma karşı nasıl bir tepki vereceği merak edilirken ilk hamle geldi. Olayın, Rus pilotların bir dizi tehlikeli eylemlerinin devamı olduğuna dikkat çeken Amerika, bu tip davranışların tehlikeli olduğunu ve hesapların dışında büyük yanlışlıklara sebep olabileceğini ifade etti. Sonrasında ise Rusya’nın Washington Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığı aktarıldı.