Kart harcamaları bu yıl rekor kırdı!

Kart harcamaları bu yıl rekor kırdı!

Türkiye'de Merkez Bankası politika faizlerinin indirmesi sebebiyle tüketiciler için borçlanma cazip hale gelirken; banka kredi kartı harcamaları rekor kırdı.

Kart harcamaları bu yıl rekor kırdı! Türkiye'de Merkez Bankası politika faizlerinin indirmesi sebebiyle tüketiciler için borçlanma cazip hale gelirken; banka kredi kartı harcamaları rekor kırdı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bireysel kredi kart borç stokları geçen yılın aynı döneminde yüzde 123,78 artış gösterirken Merkez Bankası verileri de 4 haftalık ortalamalarda kartlı harcamaların da 100 milyar lirayı aştığını ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gelen verilere göre bireysel kredi kartı harcama stok büyüklüklerinin tüketici kredisinde ki payı yüzde 30'a kadar yükselirken bu süreçte tüketici kredilerinde de yaşanan hızlı artışlar ile birlikte kredi ve banka kartı harcamalarının da rekor seviyelere ulaştığı ifade edildi. Bu süreçte yıllık artışların yüzde 150'yi aşarken bireysel kart borç stoklarının da 20 Ocak haftası itibariyle 460,6 milyar lira olarak geçen yılın aynı haftası doğrultusunda yüzde 123,78 arttığı ifade edildi.

BİREYSEL KART HARCAMALARI ARTTI

BDDK verilerine göre bireysel kart harcamaları ortaya koyulurken bu süreçte Ekonomi Gazete’sinin haberine göre, Verilere göre 20 Ocak haftasında bireysel kredi kartı harcamaları stok seviyesi 460.6 milyar liraya yükseldi ve bu geçen yılın aynı haftasına göre yüzde 123,78 artışa işaret ediyor. Bireysel kredi kartı harcamaları stok miktarındaki geçen yıla göre artış da Ağustos 2022 başından bu yana hız kazanmış durumda. Aralık 2022'ye gelindiğinde ise bireysel kredi kartı harcamaları stok miktarında yıllık artış yüzde 100'ü aştı. Bu artış aynı zamanda bireysel kredi kartı harcamalarının hem tüketici kredileri içinde hem de toplam krediler içindeki payını da hızla yükseltti. Geçen yıl 21 Ocak 2022 haftasında bireysel kredi kartı harcamalarının toplam tüketici kredileri içindeki payı yüzde 21 seviyesinde bulunuyordu. Bu yıl 20 Ocak haftasına gelindiğinde bu hay yüzde 29,41'e yükseldi ve bir yılda neredeyse 9 puanlık artış yaşandı. Yani paydaki artış yüzde 40 seviyesinde oldu. Toplam krediler içinde bireysel kredi kartlarının payı da yükseldi. Geçen yıl 21 Ocak haftasında bireysel kredi kartı stokunun toplam kredi stoku içindeki payı yüzde 4,17 seviyesinde bulunuyordu. Bu yıl 20 Ocak haftasında ise bu pay yüzde 5,97 ile yüzde 6’ya ulaştı. Yani toplam krediler içindeki payında yüzde 43,2’lik artış oldu.

Türkiye'de artan enflasyon rakamlarının da taksitli alışverişlerin daha cazip hale gelmesini sağladı. Bu süreçte taksitli yapılan alışverişler rekor seviyelere ulaştı.