Kosova İstihbarat Şefi ve İçişleri Bakanı görevden alındı

Kosova İstihbarat Şefi ve İçişleri Bakanı görevden alındı

Reuters haber ajansı, Kosova Başbakanı'nın, Gülen yapılanmasına bağlı olduğu iddia edilen 6 Türk'ün gözaltına alınması sonrasında İstihbarat Şefi ve İçişleri Bakanı'nı görevden aldığını aktarıyor.

Kosova Başbakanı Ramuş Haradinac, Gülen yapılanmasına yönelik Kosova'da düzenlenen ve altı Türk vatandaşının gözaltına alınıp Türkiye'ye gönderildiği operasyonla ilgili kendisine bilgi verilmediğini söylemişti.

Haradinac ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bugün, Kosova İstihbarat Servisi tarafından gerçekleştirilen operasyonda 6 Türk vatandaşı sınır dışı edildi. Ben, başbakan olarak bu operasyonla ilgili bilgilendirilmedim. Bu yüzden, yasal ve anayasal yetkilerime uygun olarak hareket edeceğim" demişti.

Haradinac Facebook sayfasında yayımladığı açıklamasında ise "Bu operasyonda, sınır dışı etmenin aciliyeti dahil bazı unsurlar açık değil" ifadesini kullanmıştı.

Kosova İçişleri Bakanlığı "bu altı kişinin, güvenlik nedeniyle tutuklanmaları ardından ülkedeki oturma izinlerinin iptal edildiğini" açıkladı.

Anadolu Ajansı, dün yayımladığı haberde, şüphelilerin MİT ve Kosova istihbaratının ortak operasyonuyla yakalanarak Türkiye'ye gönderildiğini bildirdi.

Ajans, şüphelilerin sorguları için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine getirildiğini, Savcılık talimatıyla sorgularına başlanan zanlıların, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceklerini aktardı.

Erdoğan: MİT, Kosova istihbaratıyla işbirliği yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Erdoğan, "En son Milli İstihbarat Teşkilatımız, Kosova istihbaratı ile yaptığı dayanışma içerisinde 6 tane Balkanlardaki en üst düzey FETÖ temsilcisini anlaşarak aldılar, getirdiler ve emniyet teşkilatımıza teslim ettiler." dedi.

"Neresi olursa olsun, bunları paketleyerek buraya inşallah getireceğiz. Burada da hesaba çekeceğiz." dedi.