Makarnayı böyle pişirenlere kötü haber! Kansere sebep olan pişirme yönteminden hemen vazgeçin: Bu tarifi deneyin!

Makarnayı böyle pişirenlere kötü haber! Kansere sebep olan pişirme yönteminden hemen vazgeçin: Bu tarifi deneyin!

Amerikan Kimya Derneği makarna pişirme ile alakalı çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Siz de makarnanızı böyle pişiriyorsanız hemen bundan vazgeçin. Peki makarna pişirirken nelere dikkat etmeliyiz. İşte detaylar…

Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden makarnayı böyle pişirenlere çok önemli bir uyarı geldi. Meğer kendimizi zehirliyormuşuz! Yapılan araştırmanın sonuçları çok çarpıcı. Ama alacağınız basit bir önlemle bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşte sağlıklı makarna pişirme ile alakalı hayat kurtaran bilgiler…

Amerikan Kimya Derneği geçtiğimiz günlerde makarnayı yanlış zamanda tuzla pişirmenin ciddi bir sağlık riski oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bunun nedeni, musluk suyundaki bazı kimyasalların tuzla birleştiğinde kansere ve karaciğer hasarına yol açabilecek zararlı yan ürünler oluşturabilmesidir. Bununla birlikte, Columbia'daki Güney Karolina Üniversitesi'nden bilim adamlarının makarnadaki bu istenmeyen bileşikleri azaltmanın veya bunlardan kaçınmanın dört basit yolunu keşfettikleri için korkmayın.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ARAŞTIRMA!

Baş araştırmacı Susan Richardson ve ekibi, musluk suyundaki kimyasalları analiz etti ve bunların tuzla birleştirilmesinin iyotlu dezenfeksiyon yan ürünleri adı verilen kimyasallar oluşturduğunu buldu. Ekip, bu toksinleri en aza indirmek için bilimsel olarak güvenli adımlar formüle ederek bunları makarnadan uzaklaştırdı.

4 BASİT ADIMLA KENDİNİZİ KORUYUN

makarnayi-boyle-pisirenlere-kotu-haber-kansere-sebep-olan-pisirme-yonteminden-hemen-vazgecin-bu-tarifi-deneyin-2.jpg

Peki nedir bu dört adım? Öncelikle makarnanın suyu tencerenin kapağı kapatılmadan kaynatılmalıdır. İkinci olarak, makarnanın pişmiş olduğu su dökülmelidir. Üçüncü olarak iyotlu sofra tuzu makarna piştikten sonra eklenmelidir. Ve son olarak makarnayı tuzlu suda haşlamak isteyenler koşer tuzu ve Himalaya tuzu gibi iyotsuz seçenekleri kullanmalıdır.

Makarna hazırlarken tencerenin kapağını kapatmanın suyun köpürmesini sağlamanın hızlı bir yolu gibi görünse de aslında sudaki toksinleri hapsettiğini unutmamak önemlidir. Bu sebeple İyotlu sofra tuzunun makarnaya pişmesinin ardından eklenmesi gerekir. Bu basit adımla kendinizi ve sevdiklerinizi zararlı bir oluşumdan kurtarmış olacaksınız.

Burada en önemli nokta makarnaya pişirme işlemi yapıldıktan sonra iyotlu tuzun eklenmesidir ki bu da toksin oluşumunu en aza indirgemektedir. Bu basit adımları izleyerek, zararlı yan ürünler hakkında endişelenmeden makarnanızın tadını çıkarabilirsiniz.